🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

بسیاری از افراد تازه تصمیم به ورود به بازار بورس گرفته اند و در دوراهی سرمایه گذاری در بورس یا بازار های موازی مانده اند، در این گزارش تصمیم داریم مزیت های سرمایه گذاری در این بازار را در برابر دیگر بازارها اعلام کنیم.

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟ سهامیـــــــــر

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

بسیاری از افراد تازه تصمیم به ورود به بازار بورس گرفته اند و در دوراهی سرمایه گذاری در بورس یا بازار های موازی مانده اند، در این گزارش تصمیم داریم مزیت های سرمایه گذاری در این بازار را در برابر دیگر بازارها اعلام کنیم.

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

در ماه های اخیر شاهد استقبال مردم از بازار سرمایه هستیم. قوت گرفتن بازار سرمایه در کشور هستیم. افراد زیادی در دو سال گذشته به خصوص ماه های اخیر جذب بازار سرمایه شده اند و مهم ترین دلیل این جذب شدن بازدهی بسیار بالای این بازار برای سرمایه گذاران بوده است.

اما بسیاری از افراد تازه تصمیم به ورود این بازار گرفته اند و در دوراهی سرمایه گذاری در بورس یا بازارهای موازی مانده اند، در این گزارش تصمیم داریم مزیت های سرمایه گذاری در این بازار را در برابر دیگر بازارها اعلام کنیم.

سرمایه گذاری با حداقل مبلغ

سرمایه گذاری با حداقل مبلغ​

یکی از مهم ترین مزیت های سرمایه گذاری در بورس این است که افراد می توانند با هر مبلغی در این بازار سرمایه گذاری کنند این درحالی است که برای سرمایه گذاری در بازار طلا، خودرو، مسکن و ارز باید یک حداقل مبلغ که با تورم های اتفاق افتاده مبلغ کلانی می شود، هزینه کرد.

نقد شوندگی بالا

نقد شوندگی بالا

نقدشوندگی (Liquidity ) به این نکته اشاره دارد که یک دارایی را در سریع ترین زمان ممکن و به سهولت تبدیل به پول نقد نمود یا به عبارتی شرایط خرید یا فروش آن دارایی به راحتی ممکن باشد.

در مباحث سرمایه گذاری باید ابتدا به نقدشوندگی آن توجه شود که اگر به هر دلیلی سرمایه گذار تصمیم بگیرد آن دارایی را به پول نقد تبدیل کند در سریعترین زمان ممکن امکان آن فراهم باشد. دارایی هایی نظیر: سهام شرکت های بورسی، اوراق مشارکت نقدشوندگی بهتری نسبت به ملک و زمین دارند.

بورس اوراق بهادار جزء بازارهای نقدشونده محسوب می شود، اما در همین بازار که شرکت های متعددی فعالیت می کنند باید از میان آن ها سهام های نقدشونده را انتخاب کنیم.

در بورس اوراق بهادار به دلیل وجود دامنه نوسان قیمت در هنگام افزایش تقاضا و رشد قیمت سهام ممکن است سهام شرکت در وضعیت صف خرید قرار گیرد، یا در زمان افزایش عرضه و کاهش شدید قیمت سهام شرکت در وضعیت صف فروش قرار گیرد که اینجا مفهوم نقدشوندگی بسیار اهمیت پیدا می کند، زیرا در هنگام خرید و فروش حتی اگر سهام شرکت در صف خرید یا فروش قرار گرفت بتوانید سهام مورد نظر معامله کنید.

میزان جابه جایی پول وضعیت نقدشوندگی سهام یک شرکت را مشخص می کند، شما با بررسی میزان ارزش معاملات یک شرکت در دوره های زمانی مختلف، اعم از کوتاه مدت و بلند مدت می توانید نقدشوندگی سهام شرکت ها را مشخص کنید.

تنوع

تنوع

شما می توانید در بازار سرمایه، سهام هر شرکتی که خواستار  آن هستید را به مبلغ مورد نظر خریداری کنید یا در حوزه مسکن در بورس سرمایه گذاری خود را انجام دهید و به دلیل تنوع بالایی که در این بازار وجود دارد شما می توانید بابت سرمایه گذاری در این بازار مطمئن شوید.

دریافت سود سالیانه یا سهام جایزه

دریافت سود سالیانه یا سهام جایزه

از مهمترین مزایای سرمایه گذاری در بورس این است که سود حاصل از خرید سهم تنها میان سهامداران تقسیم می شود و افراد به معنای واقعی سود حاصل از سرمایه گذاری خود را دریافت خواهند کرد اما در بازارهای موازی در صورت افزایش قیمت کالا همه افراد به یک اندازه سود دریافت می کنند و هیچ‌کس سود بیشتری دریافت نخواهد کرد اما در بازار سرمایه اینگونه نیست و سود واقعی حاصل از خرید سهام دریافت خواهید کرد.

رشد همراه با تورم

رشد همراه با تورم

شرایط تورمی همیشه این نگرانی را برای عموم افراد به دنبال دارد که بتوانند دارایی های خود را در برابر ریسک تورم و کاهش ارزش مصون نگاه دارند. بررسی آمار در سال های اخیر نشان می دهد که بازار سرمایه اغلب بازدهی بسیار بالاتری نسبت به تورم داشته است.

سود بیشتر نسبت به بازارهای موازی نیز از دیگر مزیت های این بازار است. با سرمایه‌گذاری مناسب و آگاهانه در بورس، ارزش دارایی افراد در مقابل تورم حفظ می‌شود. زیرا فرد به نسبت سهام خود، در دارایی شرکت سهیم است و با رشد ارزش دارایی‌های شرکت به مرور زمان، ارزش سهام او نیز افزایش می‌یابد.

رشد همراه با تورم

رشد همراه با تورم

همانطور که از نامش پیداست سود مرکب، سودی ترکیب‌ شده و مضاعف می باشد به این معنی که در محاسبه سود مرکب (بر خلاف سود ساده که در محاسبه سود فقط به اصل سرمایه تعلق میگیرد) علاوه بر محاسبه سودی که به اصل سرمایه تعلق می گیرد، سودی که به سودها تعلق میگیرد هم در نظر گرفته می شود.

به بیان دیگر سود مرکب سود حاصل از اصل سرمایه به علاوه سود حاصل شده از سودهای قبلی که به آن «سودِ سود» یا «بهره بر سود» نیز گفته می‌شود، می باشد.

به زبان ساده به نوعی از سود، سود یا بهره مرکب (Compound Interest)  گفته می شود که برای محاسبه آن، هم سود مختص به اصل سرمایه و هم میزان سود حاصل از بهره‌ های جمع شده از دوره‌ های پیش سپرده یا وام هم بر سرمایه اصلی اضافه می گردد.

البته لازم به ذکر است که اثر مرکب کردن در بلند مدت رشد زیادی می کند و خودی نشان می دهد.

اصول مهم در سود مرکب

با توجه به تعریفی که از سود مرکب ذکر کردیم، متوجه شدید که در صورت استفاده از سود مرکب سرمایه شما نسبت به سود ساده، چندین برابر خواهد شد اما دو اصل بسیار مهم وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید، دو اصل مهم در سود مرکب به شرح زیر می باشد؛

 • در سود مرکب،زمان نقش مهمی دارد و هرچه بیشتر صبر کنید سود بیشتری را به دست خواهید آورد.
 • اصل پایداری بر سود مرکب حاکم است به این معنی که باید به آن اجازه رشد بدهید و به هیچ وجه نباید به سرمایه اولیه و سودهای حاصل از آن دست بزنید.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

در سال 1390 قیمت هر گرم طلا 56 هزار تومان بوده است و امروز قیمت هر گرم طلا 1 میلیون و 200 هزار تومان است و با رشد 2043 درصدی همراه شده است

قیمت هر دلار در سال 1390، 1204 تومان بوده است و امروز 26 هزار و 670 تومان قیمت دارد و با رشد 2115 درصدی مواجه شده است

در سال 1390 شاخص بورس 25 هزار واحد بوده است و امروز 1 میلیون و 699 هزار واحد است که با رشد 6696 درصد همراه شده و بیشترین بازدهی را در میان بازارها داشته است.

16 پاسخ

  1. شما ابتدا باید خودتون رو بشناسید و با شناخت کامل خودتون میتونید تجربه کافی برای کنترل خودتون هم برسید . بازار جای گرونی است برای شناختن خودتون

 1. من آدم بانظمی هستم ولی نمیونم این نظم رو تو معامله گری پیاده کنم باید چیکارکنم؟

  1. مشکل از بی نظمی معاملات نمیتونه باشه شما باید استراتژی قوی در جهت معاملات داشته باشید که این استراتژی براساس آموزش صحیح و تجربه بدست میاد برای سود گرفتن از بازار نباید عجله کرد باد تجربه کسب کرد

  1. شما ابتدا باید رو خودتون مسلط بشید تا بتونید ضررهاتونو کنتذل کنید . ابتدا استراتژی مناسب و آموزش خوب ، قدم بعدی مدیریت سرمایه و مدیرت پوزیشن صحیح و اصولی و قدم آخر تسلط برخودتون

  1. قطعا صبر در بورس جواب بهتری میده . کسانی که معاملات نواسانی انجام میدهند دارای تجربه بسیار بالا و استراژی بسیار قوی هستند من توصیه ام به شما اینه که سمت معاملات نوسانی نرید و بلند مدت کار کنید قطها جواب بهتری میگیرید.

  1. قطعا فرق بین برنده و بازنده رو در بازارهای مالی مدیریت سرمایه مشخص میکنه بهتره شما سهام هاتون که توی سود هستند بفروشید و ازنو مدیریت سرمایه صحیح رو پیاده کنید چون بدون مدیریت سرمایه معاملات کار بسیار خطرناکی است.

  1. سهام سپرده شده در سیستم معاملاتی سازمان بورس قابل معامله می‌باشد و برگه سهم آن توسط سازمان بورس چاپ شده است. اما سهام غیرسپرده در سازمان بورس قابل معامله نمی‌باشد و برگه سهم آن توسط شرکت مربوطه چاپ شده است.

  1. برای سپرده‌کردن سهام غیرسپرده برگه سهم شرکت، به یکی از کارگزاران بورس در تالارهای معاملاتی تحویل داده می‌شود تا پس از تحویل آن به سازمان بورس، برگه سهم شرکت باطل و برگه سهم سپرده شده توسط سازمان بورس چاپ و سپس تحویل کارگزار مربوطه شود.

  1. هر شرکتی که در سازمان بورس ایران پذیرفته می شود در درجه اول حتما باید سهامی عام باشد. سپس قسمتی از این شرکت به عنوان عرضه اولیه برای خرید عموم عرضه می شود. هرکس به اندازه پولی که دارد و می خواهد در این شرکت سرمایه گذاری کند تعدادی از سهم این شرکت را خریداری می کند و سهام دار آن شرکت می شود. از زمانی که سهم را خریداری می کند در سود٬ زیان و دارایی های شرکت و انتخاب هیئت مدیره به اندازه سهام خریداری شده دخیل خواهد بود. شرکت های بورسی به خاطر سخت گیری های سازمان نمی توانند در ارائه اطلاعات مالی به سهام داران و سازمان بورس دروغ بگویند و یا کاری خلاف قانون انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (مزیت های بورس نسبت به بازارهای دیگر چیست؟)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :