🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

در این گزارش قصد داریم به موضوع صندوق سرمایه گذاری اشاره کنیم، این نوع صندوق ها دارای ریسک کمتری بوده و به منظور سرمایه گذاری غیر مستقیم مورد استفاده کسانی که قصد دارند از ازرش پول خود محافظت کنند، قرار می گیرد.

مهلت استفاده از کد تخفیف 6% درصدی : 1706
2 دهه تجربه

بازارهای مالی و سرمایه گذاری

رشته های منعطف

پوشش بیش از 130 رشته تخصصی

رتبه 1 خدمات حرفه ای

کسب رتبه برتر از PPQ

کادر علمی

تیم متخصص و آزموده

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

معرفی صندوق های سرمایه گذاری سهامیـــــــــر

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

در این گزارش قصد داریم به موضوع صندوق سرمایه گذاری اشاره کنیم، این نوع صندوق ها دارای ریسک کمتری بوده و به منظور سرمایه گذاری غیر مستقیم مورد استفاده کسانی که قصد دارند از ازرش پول خود محافظت کنند، قرار می گیرد.

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

معرفی صندوق های سرمایه گذاری

بسیاری افراد به دلایل مختلفی از جمله نداشتن زمان، نداشتن اطلاعات کافی در مورد سرمایه های خود اولین گزینه ای که به ذهنشان خطور می کند، پس انداز پول خود در بانک است. این گونه افراد فرصت های سرمایه گذاری و سود آوری خود را یکی پس از دیگری از دست می دهند.

یکی از ابزارهای که افراد می توانند به صورت غیر مستقیم وارد بورس شوند، صندوق های سرمایه گذاری است. در این صورت آن ها می توانند انتظار سودهایی بیشتر از سودهای بانکی را داشته باشند.

یک صندوق سرمایه گذاری دارای مجموعه ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. افراد مختلف پول های خود را به واسطه این صندوق ها در سبدی از اوراق بهادار قرار می دهند.

مزیت صندوق های سرمایه گذاری

 • مدیریت حرفه ای دارایی: در این صندوق ها تحلیل گران و کارشناسان به طور مدام در حال بررسی بازار و یافتن گزینه های مناسب برای خرید و فروش هستند. از این رو گزینه ای کم استرس برای مردم محسوب می شود.
 • کاهش ریسک سرمایه گذاری: همان طور که می دانید افراد به لحاظ ریسک پذیری دارای سطوح متفاوتی هستند، برخی ها ریسک پذیری بالایی دارند و برخی دیگر ریسک گریز هستند، برخی نیز نسبت به ریسک ممتنع هستند.

بر اساس قوانین سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری می بایستی سبد متنوعی از دارایی های نقدی، اوراق بهادار و دارایی های با در آمد ثابت را همچون سپرده های بانکی و اوراق مشارکت تشکیل دهند. در این صورت ریسک سرمایه گذار کاهش پیدا می کند.

افزایش درجه نقد شوندگی نیز از دیگر مزایای صندوق های سرمایه گذاری است.

واحد های سرمایه گذاری

واحد های سرمایه گذاری

افراد متعددی سرمایه های خود را وارد این نوع صندوق ها می کنند. مجموعه این مبالغ دارایی صندوق را شکل می دهد. برای اینکه سهم هر شخص مشخص باشد و ورود و خروج آسان باشد، مجموعه دارایی های افراد به نام واحد یا یونیت تقسیم می شود که قیمتی معادل 100 هزار تومان یا بیشتر است.

بنابراین فرد در مراجعه به صندوق های سرمایه گذاری می تواند یک یا چند واحد را خریداری نماید و زمان خروج نیز می تواند یک یا چند یا همه آن را بفروش برساند

انواع صندوق های سرمایه گذاری

انواع صندوق های سرمایه گذاری

1- صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

این نوع صندوق ها بین 70 تا 90 درصد دارایی ها را در اوراق مشارکت، سپرده بانکی، گواهی سپرده بانکی و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کنند. باقی‌مانده دارایی‌های صندوق نیز به اختیار مدیر صندوق (تا سقف مشخص شده) در بورس سرمایه گذاری می‌شود.

این صندوق ها در دوره های معین مثلا هر 3 ماه یکبار به سرمایه گذاران خود سود پرداخت می کنند. قابلیت نقد شوندگی بالایی دارند و معمولا ضامن نقد شوندگی آنها یک نهاد مالی معتبر است.

2- صندوق سرمایه گذاری سهامی

این نوع صندوق ها حداقل 70 درصد از دارایی های خود را در سهام سرمایه گذاری می کنند. 30 درصد باقی مانده نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌شود. این کار باعث می‌شود که ریسک این نوع صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر شود.

3- صندوق سرمایه گذاری مختلط

این نوع از صندوق‌ها حداکثر ۶۰% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند. حداقل ۴۰% از دارایی صندوق نیز در اوراق با درآمد ثابت مثل اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی سرمایه گذاری می‌شود. به صورت کلی می‌توان گفت این نوع از صندوق‌های سرمایه گذاری از نظر سطح ریسک بین صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام قرار می‌گیرند.

4- صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

فعالیت اصلی این صندوق‌ها، سرمایه گذاری در اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی است که به عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شود.

۵- صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری طلا با خرید و فروش سپرده سکه و انواع اوراق بهادار مبتنی بر طلا که معمولا در بورس پذیرفته ‌شده‌اند، به کسب بازده می‌پردازند.

۶- صندوق‌های سرمایه‌ گذاری زمین و ساختمان

صندوق‌هایی هستند که سرمایه‌های کوچک اشخاص حقیقی یا حقوقی را به‌ منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ ساختمانی جذب می‌کنند

7- صندوق‌های سرمایه گذاری پروژه

صندوق‌ سرمایه‌ گذاری پروژه، صندوق‌هایی هستند که منابع مالی سرمایه‌گذاران را برای تأمین مالی پروژه‌های صنعتی، معدنی، نفت و پتروشیمی جذب می‌کنند.

8-  صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری

صندوق‌های‌ سرمایه‌ گذاری نیکوکاری، امکان نوعی جدید و جذاب از سرمایه‌گذاری نیکوکارانه را فراهم آورده‌اند. در این شیوه، صندوق‌هایی با اهداف خاص مانند حمایت از جایزه بین‌المللی المصطفی (مشهور به نوبل اسلامی)، ورزش کشتی یا حتی باشگاه‌های ورزشی تأسیس می‌شوند

۹- صندوق سرمایه گذاری جسورانه

صندوق‌هایی که بر ایده ‌ها و کسب‌وکارهای نوآورانه سرمایه‌گذاری می‌کنند و ممکن است سودی فراوان عاید افراد کنند. معدود موفقیت مانند گوگل، آمازون، دیجی کالا، اسنپ و … به ‌قدری پول ‌ساز و سود آور هستند که همه شکست‌ ها را جبران می‌کنند.

۱۰- صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی

صندوق‌ها هستند که بازارگردانی سهام شرکت یا صنعت از پیش تعیین‌ شده‌ای را بر عهده دارند.

۱۱- صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق‌هایی هستند که منابع مالی جمع‌آوری ‌شده را درست به شکلی سرمایه‌گذاری می‌کنند که عملکردی مشابه با عملکرد یکی از شاخص‌های بازار سرمایه را به دست بیاورند؛ نه کمتر، نه بیشتر.

چگونه در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنیم؟

چگونه در صندوق‌ها سرمایه گذاری کنیم؟

برای این کار باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به شعب منتخب آن صندوق مراجعه کنید. این شعب از طریق خود صندوق معرفی می‌شوند؛ مثلا بانک، شرکت کارگزاری یا یک شرکت تامین سرمایه می‌توانند شعب منتخب صندوق باشند.

 این شعبه، مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و شماره حسابتان را از شما درخواست می‌کند. همچنین باید به اندازه مبلغی که می‌خواهید در صندوق سرمایه گذاری کنید، به شماره حسابی که از طرف صندوق معرفی می‌شود پول واریز کنید. پس از تکمیل فرم‌های مورد نیاز و گذراندن تشریفات لازم، گواهی واحدهای سرمایه گذاری، برای شما صادر خواهد شد.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری تنها به یک ملاک بستگی ندارد که مثلا بگوییم همان صندوقی که در ماه گذشته بیشترین بازدهی را داشته، یا آن صندوقی که در سال گذشته بهترین عملکرد را نشان داده، یا صندوق درآمد ثابت بهتر از صندوق مختلط است، یا صندوق های سهامی سود بیشتری دارند، یا …

در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری گزینه‌های زیادی تاثیرگذار هستند. سرمایه‌گذار نیز باید یکسری مراحل را طی کند تا راحت­‌تر بتواند صندوق سرمایه گذاری مناسب خودش را انتخاب کند.

مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری عبارتند از:

 • روحیات و میزان ریسک پذیری فردِ سرمایه‌گذار
 • مشخص کردن بازه سرمایه‌گذاری
 • بررسی شرایط اقتصادی کشور
 • مقایسه و انتخاب بهترین صندوق

 بازه سرمایه گذاری و شرایط اقتصادی

دومین گام در انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری مشخص کردن بازه سرمایه گذاری و توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه است. مهمترین سوالی که باید قبل از سرمایه گذاری از خودتان بپرسید این است که می‌خواهید برای چه مدتی سرمایه‌تان صرف سرمایه‌گذاری کنید؟ می‌خواهید یک سرمایه‌گذاری چند ماه داشته باشد یا چند ساله؟

سرمایه گذاری چندماهه

اگر می‌خواهید فقط برای چند ماه وارد بازار سرمایه شوید، دو حالت پیش می‌آید:

 • شرایط اقتصادی عادی و آرام

در این شرایط بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری صندوق‌های درآمد ثابت هستند که میزان سوددهی آن‌ها بیشتر از سود سپرده‌های بانکی است.

 • شرایط تورمی و نوسان بازار

در صورتی که شرایط اقتصادی تورمی باشد و بازار مدام در حال نوسان باشد، نباید از ریسک کردن ترسید و حتی اگر می‌خواهید فقط برای 6 ماه سرمایه‌گذاری کنید، صندوق های مختلط و سهامی گزینه بهتری نسبت به صندوق های درآمدثابت هستند.

سرمایه گذاری بلند مدت

در سرمایه‌گذاری بلند مدت چند ساله (3 یا 4 سال به بالا)، اگر تورم یا نوسانی هم در اقتصاد وجود داشته باشد، چون سرمایه‌گذاری بلند مدت است، بالاخره به ثبات و آرامش می‌رسد. به همین دلیل بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری، انتخاب یک سبد ترکیبی از چند صندوق مختلط و سهامی است.

سرمایه‌گذاری در صندوق های درآمد ثابت با دید بلند مدت خیلی محافظه‌کارانه است و بازدهی کمتری هم به دنبال خواهد داشت. مخصوصا که در کشور ما هر چند سال یکبار تورم بزرگ اتفاق می‌افتد.

16 پاسخ

  1. بله، شما این امکان را دارید که هم در بورس و هم صندوق سرمایه گذاری، یه صورت هم زمان سرمایه گذاری کنید و هیچ مشکلی پیش نمی آید

  1. طبیعتا هر دو نوع سرمایه گذاری خوب است ولی وقتی شما به عنوان یک معامله گر در یورس معامله می کنید سود بیشتری نصیبتان می شود و ریسک بالاتری هم دارد. اما صندوق های سرمایه گذاری سود بیشتر از بانک و ریسک بسیار پایین تری هم دارد.

  1. خیر شما می توانید با در دست داشتن مدارک هویتی در شعبات صندوق سرمایه گذاری مشترک یا بانک ها کار سرمایه گذاری را انجام دهید

  1. بله بستگی به نوع قرارداد و مدت قرارداد شما می توانید با دست نزدن به سود حاصل پول به سود مرکب برسید

  1. شما با حداقل یک میلیون تومان تا بی نهایت می توانید در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید و هیچ محدودیتی وجود ندارد

  1. با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های فعال در بازار سرمایه اولا شما دقیقا می‌دانید پولتان در کجا سرمایه‌گذاری شده است زیرا همه صندوق‌های دارای مجوز سازمان بورس موظف‌اند تا هر ماه جزئیات سرمایه‌گذاری خود را به صورت عمومی منتشر کنند که این امر زیر نظر سازمان بورس و حسابرسان مورد تایید این سازمان انجام می‌شود. همچنین با توجه به تنوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری میزان ریسک و در نتیجه بازدهی احتمالی آنها متفاوت است.

 1. آیا برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های درآمد ثابت و مختلط کارگزاری مفید باید مراجعه حضوری داشت؟

  1. به جز صندوق حامی که در صورت امضا توافق‌نامه آن در زمان ثبت‌نام به عضویت آن در می‌آیید، برای سرمایه‌گذاری در سایر صندوق‌های کارگزاری مفید نیاز است تا پیش از واریز وجه مورد نظر به حساب مخصوص صندوق، برای تکمیل فرم صدور واحدهای صندوق و همچنین ارائه فیش واریزی به یکی از شعب کارگزاری در سراسر کشور مراجعه کنید.

  1. کارمزد صندوقهای سهام معادل ۲ درصد از مبلغ سرمایه گذاری در سال است. کارمزد صندوق های سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت سالیانه معادل ۰.۹ درصد مبلغ سرمایه‌گذاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (معرفی صندوق های سرمایه گذاری)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :

پاسخگویــــــــــــــــــــــــــــــی به سوالات متداول

SAHAMIR UNIVERSITY

مرکز آموزش عالی سهامیر سهامیـــــــــر

مرکز آموزش عالی سهامیر چه خدماتی را به مخاطبان خود ارائه میدهد؟

خدمات مجموعه سهامیر در حال حاضر شامل موارد زیر هستند:

1- برگزاری دوره های آموزش حرفه ای در حوزه بازارهای مالی و سرمایه گذاری

2- طراحی و پیاده سازی معاملات الگوریتمی

3- صدور گواهینامه بین المللی بازارهای مالی از موسسات معتبر دنیا

4- تدوین پکیج های آموزشی حرفه ای

چطور میتوانیم با مجموعه سهامیر تماس بگیریم؟

شما میتوانید با مراجعه به صفحه تماس با ما ، از طریق شماره های درج شده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ساعات کاری مرکز چگونه است؟

ساعات کاری مرکز سهامیر همه روزه حتی ایام تعطیل از ساعت 7 صبح لغایت 20:00 میباشد

چرا باید سهامیر را برای فعالیت حرفه ای در بازارهای مالی انتخاب کنیم؟

مجموعه سهامیر بعنوان اولین مرکز آموزش حرفه ای در حوزه بازارهای مالی و سرمایه گذاری است که بیش از 30 سال در این حوزه فعالیت داشته و میتواند بعنوان یک منبع علمی تجربیات خود را به شما انتقال نماید.

سهامیر در چه سالی تاسیس و پایه گذاری شد؟

مرکز آموزش عالی سهامیر در سال 1371 تاسیس شد.

برای شرکت در دوره های آموزشی سهامیر از کجا شروع کنیم؟

در گام اول میبایست بازار هدف خود را انتخاب و تعیین نمایید ، سپس با اخذ مشاوره از کارشناسان ما تعیین سطح شده و در کلاس اموزشی مناسب با سطح مهارت و دانش خود ثبت نام و شرکت نمایید.

در کالج سهامیر چه رشته هایی اموزش داده میشود؟

در مجموعه آموزشی سهامیر بیش از 70 رشته تخصصی در زمینه بازارهای مالی و سرمایه گذاری آموزش داده میشود.

خدمات سهامیر چه کمکی به ما میکند و برای چه افرادی مناسب است؟

دپارتمان آموزش عالی سهامیر خدمات آموزشی خود را به عموم افراد اعم از مبتدی تا حرفه ای های بازار ارائه میکند . 

دوره های آموزشی تخصصی ، پیشرفته ، ورکشاپ های بروزرسانی و … همگی بگونه ای گرداوری شده اند که میتوانند به عموم افراد و فعالان عرصه مالی کمک نماید.

مدارک بین المللی آموزش حرفه ای چگونه صادر میشوند؟

سهامیر بعنوان نماینده و پارتنر رسمی موسسات بزرگ دنیا بصورت انحصاری این قابلیت را برای دانشپذیران خود فراهم کرده که در آزمون های بین المللی شرکت نموده و گواهینامه جهانی دریافت نمایند.

پس از پایان هر رویداد آموزشی شما به موسسات معتبر دنیا معرفی شده و در آزمون های مرتبط با رشته انتخابی خود ثبت نام میشوید . 

 

چگونه ربات تریدر تهیه و فعال کنم؟

اگر قصد دارید ربات تریدر تهیه کنید میتوانید متناسب با مشخصاتی که مد نظرتان است ربات خود را از بخش فروشگاه ربات انتخاب و تهیه نمایید.

آیا مجموعه سهامیر برای افتتاح حساب بروکر کمکی میکند؟

در تمامی دوره ها و رویدادهای آموزشی که نیاز به ساخت اکانت در بروکرهای معتبر دارید ، کارشناسان ما به شما کمک خواهند نمود و حساب کارگزاری معتبر برای شما ایجاد خواهند کرد.

چطور میتوانم از خدمات مجموعه سهامیر استفاده کنم؟

تمامی خدمات و محصولات این مرکز از طریق وب سایت رسمی مجموعه قابل تهیه و خرید هستند

هزینه خدمات سهامیر چگونه است؟

هزینه خدمات این مرکز با توجه به تنوع خدمات و محصولات متفاوت بوده ، شما میتوانید هزینه و مبلغ هر بخش را بطور مستقیم از کارشناسان ما سوال نمایید.

آیا امکان پرداخت هزینه خدمات سهامیر بصورت اقساطی وجود دارد؟

متاسفانه در حال حاضر شرایطی برای پرداخت اقساطی وجود ندارد .