🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

تاریخچه بازار بورس در ایران

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

اگر چه بازار بورس از ابتدای شروع به کار خود دچار فراز و فرودهایی بسیاری بوده است، اما یکی از مهمترین تحولات و اتفاقات مثبتی که در زمینه بورس اتفاق افتاد مربوط به قانون (بازار اوراق بهادار) بود که با رفع نواقص و نارسایی های موجود زمینه را برای توسعه بورس در ایران فراهم آورد

مهلت استفاده از کد تخفیف 6% درصدی : 1706
2 دهه تجربه

بازارهای مالی و سرمایه گذاری

رشته های منعطف

پوشش بیش از 130 رشته تخصصی

رتبه 1 خدمات حرفه ای

کسب رتبه برتر از PPQ

کادر علمی

تیم متخصص و آزموده

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

تاریخچه بازار بورس در ایران سهامیـــــــــر

تاریخچه بازار بورس در ایران

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

تاریخچه بازار بورس در ایران

اگر چه بازار بورس از ابتدای شروع به کار خود دچار فراز و فرودهایی بسیاری بوده است، اما یکی از مهمترین تحولات و اتفاقات مثبتی که در زمینه بورس اتفاق افتاد مربوط به قانون (بازار اوراق بهادار) بود که با رفع نواقص و نارسایی های موجود زمینه را برای توسعه بورس در ایران فراهم آورد

تاریخچه بازار بورس در ایران

در سال 1315 مطالعاتی بر روی شکل گیری بازار بورس در ایران صورت گرفت. اما با توجه به وقوع اتفاقات در آن زمان تاسیس بورس نزدیک به 25 سال به تاخیر افتاد. اما در سال 1341 و پایداری نسبی شرایط اقتصادی و سیاسی در کشور سلسله جلساتی در وزارت بازرگانی برگزار شد که زمینه ای را برای تاسیس بورس ایران فراهم آورد. در آن زمان کارشناسان بورس در کشور بروکسل عازم ایران شدند و بعد از رفت و آمد های متعدد در سال 1345، قانون بورس اوراق بهادار در مجلس تصویب و از سوی وزارت اقتصاد به بانک مرکزی ابلاغ شد.

بعد از ابلاغ این قانون در 15 بهمن سال 1346 یعنی یک سال پس از ابلاغ این قانون بورس اوراق بهادار در تهران آغاز به کار کرد. اولین معامله این بازار مربوط به سهام بانک توسعه صنعت و معدن بود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بورس اوراق بهادار تهران دچار تحولاتی شد، در آن زمان که رویدادهای سیاسی و اقتصادی فراوانی در حال رخداد بود، منجر به ادغام بانک ها و شرکت های بیمه شد. از این رو تعداد شرکت های پذیرفته شده در بورس از 105 شرکت در سال 1357 به 56 کشور در پایان سال 1368 کاهش یافت. بعد از پایان جنگ تحمیلی و شکل گیری سیاست های دولت مبنی بر گسترش بازار، تعداد شرکت های پذیرفته شده در بورس دوباره افزایش یافت به 250 شرکت رسید.

معرفی 4 بازار بزرگ بورس در ایران

هم اکنون 4 بازار بورس کشور تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار در حال فعالیت هستند که در ذیل به بررسی مختصری از فعالیت های آنان می پردازیم:

 • بازار بورس اوراق بهادار: در این بازار معاملات سهام شرکت ها و سایر اوراق بهادار همچون اوراق مشارکت مورد داد و ستد قرار می گیرد.
 • فرابورس ایران: در فرابورس نیز همانند بورس سهام شرکت ها قابل معامله می باشد، با این تفاوت که شرایط ورود به این بازار به منظور اهرم سازی برای تامین مالی اقتصاد کشور راحت تر است.
 • بورس کالای ایران: معاملات کالاها و محصولاتی مانند پتروشیمی، فلزات، و محصولات کشاورزی در این بورس معامله می شود.
 • بورس انرژی: در این بورس نیز حامل های انرژی از جمله برق، ذغال سنگ و کک مورد معامله توسط سرمایه گذاران قرار می گیرد.

نتیجه گیری

اگر چه بازار بورس از ابتدای شروع به کار خود دچار فراز و فرودهایی بسیاری بوده است، اما یکی از مهمترین تحولات و اتفاقات مثبتی که در زمینه بورس اتفاق افتاد مربوط به قانون (بازار اوراق بهادار) بود که با رفع نواقص و نارسایی های موجود زمینه را برای توسعه بورس در ایران فراهم آورد

راه اندازی سامانه معاملات آنلاین نیز در سال 1389 از اتفاقات مهم و موثری در راستای تسهیل و گسترش معاملات بورس در ایران بوده است.

16 پاسخ

 1. سال ها پیش به من توسط شرکتی که کار می کردم سهام دادند، آیا می توانم سهام خود را بفروشم یا ببینم چقدر سود کرده ام ؟

  1. بله شما می توانید با گرفتن کد بورسی از کارگزاری ها و بدون برگه سهام خود، در شعبه کارگزاری و تایید مالکیت شما در این برگه سهام، به صورت آنلاین خرید و فروش سهام خود را انجا دهید

  1. بله، هرساله تعدادی از شرکت ها وارد بورس می شوند و تعداد شرکت های تازه وارد به بورس هر ساله بیشتر و بیشتر می شود

  1. شما با حضور به یکی از شعبات کارگزاری شهرتان و گرفتن کد بورسی می توانید وارد بورس شوید و عرضه اولیه به سهام شرکتی گفته می شود که برای اولین بار وارد بورس شده و سهام آن شرکت در بورس عرضه می شود.

  1. مدتی است که بورس روش book bullding را جایگزین روش های سنتی برای خرید عرضه اولیه کرده است که به همه کسانی که می خواهند عرضه اولیه بخرند تعداد یکسان و مشخص از سهم مورد نظر را بگیرد.

  1. بورس و فرابورس چند تفاوت اساسی دارند که اعم از مالیاتی که می پردازند. مالیات شرکت های بورسی کمتر است و مالیات شرکت های فرابورسی بیشتر بوده زیا شرکت های بورسی خیلی بزرگ تر و تولیدات بیشتری نسبت به شرکت های فرابورسی دارند و آستانه حرکت در بعضی از بازارهای فرابورس کمتر از بورس است

  1. حداقل سرمایه‌ای که می‌توانید با آن وارد بورس شوید ۵۰۰ هزار تومان است و سهام شرکت‌های مختلف را خریداری کنید. سود یا زیانی که با آن مواجه می‌شوید به صورت درصدی محاسبه خواهد شد. طبیعتا هر چه سرمایه بیشتری وارد بورس کنید، میزان سود یا زیان‌تان نیز بیشتر می‌شود.

  1. هر کسی با هر سن و مدرک تحصیلی می‌تواند در این بازار به معامله بپردازد. کافی است کد بورسی داشته باشید. کدی که شناسه شما در سازمان بورس و اوراق بهادار محسوب می‌شود. کارگزاری‌ها با دریافت مدارک و طی مراحل خاصی، کد بورسی را به صورت رایگان برای کاربران خود صادر می‌کنند. تنها هزینه‌ای که لازم است پرداخت کنید، مربوط به ثبت نام در سامانه سجام است.

  1. در صورتی که در زمینه بورس و نحوه انجام معاملات در بازار بورس آشنایی و تخصصی ندارید اما تمایل به سرمایه گذاری در بازار بورس و خرید سهام و اوراق بهادار دارید ، می توانید از طریق سبدگردانی و دریافت مشاوره و نیز سرمایه گذاری در صندوق ها بهره مند شوید و یا با دریافت آموزش های لازم اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و سرمایه گذاری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (تاریخچه بازار بورس در ایران)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :

پاسخگویــــــــــــــــــــــــــــــی به سوالات متداول

SAHAMIR UNIVERSITY

مرکز آموزش عالی سهامیر سهامیـــــــــر

مرکز آموزش عالی سهامیر چه خدماتی را به مخاطبان خود ارائه میدهد؟

خدمات مجموعه سهامیر در حال حاضر شامل موارد زیر هستند:

1- برگزاری دوره های آموزش حرفه ای در حوزه بازارهای مالی و سرمایه گذاری

2- طراحی و پیاده سازی معاملات الگوریتمی

3- صدور گواهینامه بین المللی بازارهای مالی از موسسات معتبر دنیا

4- تدوین پکیج های آموزشی حرفه ای

چطور میتوانیم با مجموعه سهامیر تماس بگیریم؟

شما میتوانید با مراجعه به صفحه تماس با ما ، از طریق شماره های درج شده با کارشناسان ما تماس بگیرید.

ساعات کاری مرکز چگونه است؟

ساعات کاری مرکز سهامیر همه روزه حتی ایام تعطیل از ساعت 7 صبح لغایت 20:00 میباشد

چرا باید سهامیر را برای فعالیت حرفه ای در بازارهای مالی انتخاب کنیم؟

مجموعه سهامیر بعنوان اولین مرکز آموزش حرفه ای در حوزه بازارهای مالی و سرمایه گذاری است که بیش از 30 سال در این حوزه فعالیت داشته و میتواند بعنوان یک منبع علمی تجربیات خود را به شما انتقال نماید.

سهامیر در چه سالی تاسیس و پایه گذاری شد؟

مرکز آموزش عالی سهامیر در سال 1371 تاسیس شد.

برای شرکت در دوره های آموزشی سهامیر از کجا شروع کنیم؟

در گام اول میبایست بازار هدف خود را انتخاب و تعیین نمایید ، سپس با اخذ مشاوره از کارشناسان ما تعیین سطح شده و در کلاس اموزشی مناسب با سطح مهارت و دانش خود ثبت نام و شرکت نمایید.

در کالج سهامیر چه رشته هایی اموزش داده میشود؟

در مجموعه آموزشی سهامیر بیش از 70 رشته تخصصی در زمینه بازارهای مالی و سرمایه گذاری آموزش داده میشود.

خدمات سهامیر چه کمکی به ما میکند و برای چه افرادی مناسب است؟

دپارتمان آموزش عالی سهامیر خدمات آموزشی خود را به عموم افراد اعم از مبتدی تا حرفه ای های بازار ارائه میکند . 

دوره های آموزشی تخصصی ، پیشرفته ، ورکشاپ های بروزرسانی و … همگی بگونه ای گرداوری شده اند که میتوانند به عموم افراد و فعالان عرصه مالی کمک نماید.

مدارک بین المللی آموزش حرفه ای چگونه صادر میشوند؟

سهامیر بعنوان نماینده و پارتنر رسمی موسسات بزرگ دنیا بصورت انحصاری این قابلیت را برای دانشپذیران خود فراهم کرده که در آزمون های بین المللی شرکت نموده و گواهینامه جهانی دریافت نمایند.

پس از پایان هر رویداد آموزشی شما به موسسات معتبر دنیا معرفی شده و در آزمون های مرتبط با رشته انتخابی خود ثبت نام میشوید . 

 

چگونه ربات تریدر تهیه و فعال کنم؟

اگر قصد دارید ربات تریدر تهیه کنید میتوانید متناسب با مشخصاتی که مد نظرتان است ربات خود را از بخش فروشگاه ربات انتخاب و تهیه نمایید.

آیا مجموعه سهامیر برای افتتاح حساب بروکر کمکی میکند؟

در تمامی دوره ها و رویدادهای آموزشی که نیاز به ساخت اکانت در بروکرهای معتبر دارید ، کارشناسان ما به شما کمک خواهند نمود و حساب کارگزاری معتبر برای شما ایجاد خواهند کرد.

چطور میتوانم از خدمات مجموعه سهامیر استفاده کنم؟

تمامی خدمات و محصولات این مرکز از طریق وب سایت رسمی مجموعه قابل تهیه و خرید هستند

هزینه خدمات سهامیر چگونه است؟

هزینه خدمات این مرکز با توجه به تنوع خدمات و محصولات متفاوت بوده ، شما میتوانید هزینه و مبلغ هر بخش را بطور مستقیم از کارشناسان ما سوال نمایید.

آیا امکان پرداخت هزینه خدمات سهامیر بصورت اقساطی وجود دارد؟

متاسفانه در حال حاضر شرایطی برای پرداخت اقساطی وجود ندارد .