🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

اهمیت تایم فریم در بازار فارکس

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

تایم فریم به بازه زمانی گفته می شود که یک معامله گر انتخاب می کند تا در آن بازه معاملات را مدیریت کند.

مهلت استفاده از کد تخفیف 6% درصدی : 1706
2 دهه تجربه

بازارهای مالی و سرمایه گذاری

رشته های منعطف

پوشش بیش از 130 رشته تخصصی

رتبه 1 خدمات حرفه ای

کسب رتبه برتر از PPQ

کادر علمی

تیم متخصص و آزموده

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

اهمیت تایم فریم در بازار فارکس سهامیـــــــــر

اهمیت تایم فریم در بازار فارکس

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

مقدمه

مقدمه

تایم فریم چیست؟ چه تفاوتی بین تایم فریم های معاملاتی وجود دارد؟ زمانی که تایم فریم ها را عوض می کنید چه تغییراتی در نمودار ایجاد می شود؟ در چه شرایطی روند حرکتی قیمت، با تغییر تایم فریم، تغییر می کند؟ چه تفاوت و ویژگی هایی بین تایم فریم های مختلف وجود دارد؟ چطور می توان بهترین تایم فریم را نسبت به شخصیت و استراتژی معاملاتی شما انتخاب کرد؟

 شما جواب این سوالات را در این مطلب از سهامیر خواهید دانست، با ما همراه باشید:

تایم فریم چیست؟

تایم فریم چیست؟

تایم فریم به بازه زمانی گفته می شود که یک معامله گر انتخاب می کند تا در آن بازه معاملات را مدیریت کند. تایم فریم در تحلیل تکنیکال به بازه زمانی گفته می شود که در آن بازه  قیمت ها گروه بندی شده و المان های نمودار مانند میله ها، کندل ها و نقاط، در یک نمودار خطی رسم می شوند. 

به عبارت دیگر، یک بازه زمانی از یک المان قیمت واحد می باشد. به این علت است، که این مفهوم یکی از پارامتر های بسیار مهم در هر استراتژی معاملاتی فارکس می باشد.

به عنوان نزدیک ترین تعریف برای تایم فریم ها می توان آن ها را  میله و کندل استیک های ژاپنی در نظر گرفت، که همانند میز کار یک تریدر عمل می کند و تردیر تمام فعالیت های اصلی خود را بر روی آن تایم فریم انجام می دهد. معمولا نمودار های میله ای و کندلی، اطلاعات بیشتری نسبت به نمودار های نقطه ای در اختیار ما قرار می دهند.

در تصویر بالا نحوه تعیین تایم فریم در پلتفرم trading view نشان داده شده است. در صورت استفاده از نمودار کندلی یا میله ای، هر میله یا کندل نشان دهنده ی یک واحد از تایم فریم مورد استفاده ی شما است به طور مثال اگر تایم فریم شما H1 باشد، یعنی هر کندل برابر با یک ساعت می باشد. در تصویر بالا، تایم فریم D1 در نظر گرفته شده است. این بدان معنیست که هر یک میله (کندل در طول یک روز شکل می گیرد.

شما می توانید تایم فریم های محبوب بیشتر را در شکل زیر مشاهده کنید:

 • تایم فریم M1 (یا 1M) – یک دقیقه ای 
 • تایم فریم M5 (یا 5M) – پنج دقیقه ای 
 • تایم فریم M15 (یا 15M) – پانزده دقیقه ای
 • تایم فریم M30 (یا 30M) – سی دقیقه ای
 • تایم فریم H1 (یا 1H) – یک ساعته
 • تایم فریم H4 (یا 4H) – چهار ساعته
 • تایم فریم D1 (یا 1D) – یک روزه
 • تایم فریم W1 (یا 1W) – یک هفته ای
 • تایم فریم MN1 (یا 1M) – یک ماهه
 • این تایم فریم ها در سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند
 • کوتاه مدت (بازه های زمانی بین M1 تا M30)
 • میان مدت (بازه های زمانی بین H1 تا H4)
 • بلند مدت (یازه های زمانی بین D1 تا MN1)

این تایم فریم ها بر اساس استراتژی های معاملاتی متفاوت، دسته بندی می شوند.

چگونگی تغییرات نمودار نسبت به بازه زمانی انتخاب شده

به عنوان یک قاعده کلی، کندل های تایم فریم بالاتر، اطلاعات کندل های تایم فریم پایین تر را به ما نشان می دهند. بنابراین، حرکات بزرگ و سقف و کف ها و روند های تایم فریم M15 در تایم فریم روزانه به صورت یک کندل دیده می شوند و کندل روزانه فقط روند غالب تایم فرم M15 را به صورت رنگی به ما نمایش می دهد.

شکل بالا نشان می دهد که یک کندل قرمز در تایم فریم D1 چه شکلی در تایم فریم H4 دارد، هر کندل روزانه به صورت 6 کندل 4 ساعته، تشکیل می شود.

تایم فریم مناسب برای انجام معاملات

تایم فریم مناسب برای انجام معاملات

هنگام جابجایی بین تایم فریم ها، نمودار اطلاعات مربوط به روند ها و جهت آن تایم فریم را به شما نمایش خواهد داد. اگر در دوره های زمانی کوتاه مدت فعالیت داشته باشید، روند های نمایش داده شده، محلی خواهند بود که در روز، چندین بار تغییر می کنند. 

تایم فریم های بلند مدت روند های جهانی را نشان می دهند که سال ها یا دهه ها برای شکل گیری آنها زمان سپری شده است. این دلیل باعث می شود که مقدار سود شما در واحد پوینت، مستقیما به تایم فریمی که استفاده می کنید وابسته باشد.

بیایید مثال هایی از الگوی مثلث را در تایم فریم های مختلف بررسی کنیم:

در تصویر زیر، یک الگو در بازه زمانی H1 قابل مشاهده است. همانطور که از نمودار نیز مشخص است، پس از ورود به معامله، میزان سود حدودا  500 پوینت می باشد.

در تصویر بعدی نیز یک مثلث وجود دارد، اما سود حاصل از آن 5000 پوینت می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید، تفاوت زیادی بین این دو عدد وجود دارد و این تفاوت به دلیل تایم فریم است. تایم فریم تصویر دوم D1 می باشد.

با این حال، سود مهمترین عامل انتخاب تایم فریم نیست. هنگام وارد شدن به یک معامله، میزان ریسکی که می کنید بسیار مهم تر است. اگر تصویری که در آن تایم فریم H1 نشان داده شده است را تحلیل کنید، خواهید دید که قیمت در پرشی که انجام شده به سمت سود آوری حرکت کرده است و غالبا جهت خود را تغییر داده است.

این قسمت مهمترین بخش در تایم فریم های کوتاه مدت می باشد، چرا که می تواند نوسانات و سوئینگ های قیمت را در طول روز، به ما نشان دهد. ممکن است بسیاری از معاملات به دلیل همین نوسانات قیمتی به حد ضرر بخورند و من حتی به فشار های روانی اشاره نمی کنم که بسیاری از افراد را مجبور می کند قبل از اتمام کار از معاملات خود خارج شوند.

اگر به تایم فریم D1 نگاهی بی اندازید، خواهید دید که قیمت بدون ایجاد سوئینگ و یا تردید، مستقیما به سمت حد سود حرکت کرده است. 

در حقیقت، همیشه این گونه نیست اما در مثال ما نوسانات روزانه به سختی توانسته اند بر روی کندل های صعودی تاثیر گذار باشند زیرا در این جا هر کندل برابر با یک روز است و هیجانات تایم فریم های پایین تر بر روی آها تاثیر گذار نیستند.

حد سود شما در تایم فریم های بزرگ، بالاتر قرار می گیرد و میزان ریسک شما نیز کمتر است زیرا حد ضرر شما در فاصله ی مناسبی نسبت به قیمت ورود قرار می گیرد و حرکات قیمت ناشی از هیجانات بازار، نیست.

معاملات در تایم فریم های بالاتر، کارآمدتر است

معاملات در تایم فریم های بالاتر، کارآمدتر است

همانطور که می دانید، هرچقدر تایم فریم بالاتر باشد، مقدار حد سود بیشتر و مقدار ریسک کمتر می باشد. به منظور آزمایش صحت این حرف می توانید سیگنال های استراتژی شکست سه (EMA (3 EMA breakouts را در تایم فریم های مختلف بررسی کنید.

در تصویر می توانید ببینید که سیگنال ها  چگونه بر اساس این استراتژی در تایم فریم D1 عمل کرده است. همانطور که از نمودار نیز روشن است: بیش از 7 پوزیشن، طبق این استراتژی باز شده است و فقط یک مورد از آن ها با ضرر بسته شده است که در حد 92 پوینت می باشد.

6 معامله بعدی با 18050 پوینت برای یک نصف سال بسته شده اند و حال بیایید ببینیم سیگنال های همان استراتژی در تایم فریم های کوتاه تر مانند H1 چه بازدهی داشته اند:

همانطور که از نمودار نیز مشخص است، بیش از 8 پوزیشن طبق این استراتژی باز شده اند که فقط دو عدد از آنها به سود رسیده است و 6 معامله دیگر ضرر ده بوده است.

 این اتفاق به این دلیل افتاده است که نوسان در این بازه زمانی شدید تر می باشد و به همین نسبت خطای میانگین های متحرک نیز افزایش می یابد. اندیکاتور فقط به این دلیل خطا داده است که نمی توانسته به موقع نسبت به این حرکات واکنش نشان دهد.

در بازه های زمانی طولانی تر چنین جهش های قیمتی وجود ندارند، بنابراین، استراتژی فوق اثبات می کند که کارایی در تایم فریم های بالاتر، بیشتر است.

من مثال را بر اساس یک استراتژی به خصوص توضیح دادم؛ اما نتایج استراتژی های دیگر متفاوت نخواهد بود. چرا که اینجا استراتژی مهم نیست بلکه پویایی و تحرکات نوسانات قیمت روزانه بیشترین اهمیت را دارند.

استراتژی های خاصی برای انجام معاملات کوتاه مدت وجود دارد که به آنها اسکالپینگ می گویند. اسکالپینگ پیشنهاد می دهد که سود جزئی از معاملات داشته باشید در عوض نتایج معاملاتی خود را با انجام تعداد معاملات بیشتر بهبود دهید.

در صورتی که به صورت دستی معامله می کنید تمام این استراتژی ها صدمات دائمی به سلامتی شما خواهد رساند و مانند افرادی خواهید شد که زمان زیادی را صرف انجام معاملات می کنند و در نهایت به سختی به نتایجی که انتظار داشتند می رسند.

از این سو استراتژی های اسکالپینگ که بر اساس معامله خودکار طراحی شده اند، ارزش مطالعه را ندارند. آنها فقط به این درد می خورند که سرمایه هنگفتی را صرف اسپرد و کارمزد به بروکر کنید چرا که تعداد معاملات باز شده در این روش بسیار زیاد می باشد. (بیش از 300 عدد در روز)

از این گذشته، استراتژی های بسیار زیادی در این زمینه وجود دارند که هر کس می تواند با توجه به سلیقه خود انتخاب مناسبی داشته باشد.

مهمترین موردی که باید رعایت شود، زمانی است که می خواهید برای هر معامله صرف کنید. طبق آمار های جهانی، کاربردی ترین استراتژی ها در تایم فریم های بالاتر، بهره وری دارند.

چگونگی انجام معاملات در تایم فریم های بلند مدتی

چگونگی انجام معاملات در تایم فریم های بلند مدتی

در نمودار بالا، می توانید نمونه ای از چگونگی شناسایی و باز کردن یک پوزیشن بلند مدتی را در جفت ارزی AUDUSD ببینید، که شامل بازه زمانی w1 می باشد. در این نمودار هر کندل برابر یک هفته می باشد.

به عنوان مثال؛ نمودار نشان دهنده یک نوسان قدرتمند روزانه می باشد؛ این فقط یک کندل معمولی در این نمودار محسوب می شود که بدون تاثیر عوامل فاندامنتالی، با چنین قدرتی تشکیل شده است.

اگر همان هفته را در بازه زمانی H1 بررسی کنید، خواهید دید که قیمت به شدت و به صورت مرتب پرش داشته است و باعث می شود که حد ضرر ها فعال شده و معامله گر با ضررهای هنگفتی رو به رو شود.

برای کار با تایم فریم های بلند، هرچه استراتژی شما ساده تر باشد، کارایی بیشتری خواهد داشت. ساده ترین و سود آورترین استراتژی همیشه استراتژی پایه ای “شکست خط روند” یا “برگشت روند” می باشد. فقط مهم است که قوانین این استراتژی را رعایت کرده و نقاط ورود و خروج را به درستی انتخاب کنید.

فقط کافیست منتظر شکست خط روند و خروج قیمت از کانال مانده و یک سفارش در حال انتظار (پندینگ) ثبت کنید. در این مثال یک سفارش فروش (سل استاپ) ثبت شده است.

شما سفارش خود را در کف (لو) موج قبلی قرار می دهید. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید پس از شکست خط روند سفارش فروش ما فعال شده است (با خط سبز مشخص شده است).

حد سود شما در اولین کف (لو) ایجاد شده توسط روند قرار می گیرد؛ یعنی خط صورتی حد سود 1 می باشد. ما احتمال می دهیم که قیمت به این سطح خواهد رسید. سطوح دیگری نیز وجود دارد، اما آنها طبق نمودار خیلی پایین تر هستند و منطقی نیست قبل از رسیدن به هدف اول روی آنها حساب کنیم.

شما همچنین باید ضرر های احتمالی خود را محدود کنید و حد ضرر معامله را حتما تعیین کنید، خط قهوه ای حد ضرر می باشد. همانطور که از نمودار نیز مشخص است، سود و ریسک مورد انتظار تقریبا برابر است و حدود 6500 پوینت می باشد کافی است مراقب حد ضرر خود باشید تا به دلیل نوسانات بازار فعال نشود. البته همانطور که گفتیم در تایم فریم های بلند مدت، نویزهای قیمتی وجود ندارند و زمانی که حد ضرر شما فعال شود بدان معناست که یک حرکت جهانی بر خلاف شما شکل گرفته است که چنین حرکت هایی به ندرت اتفاق می افتند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، قیمت بدون پرش و بدون اینکه تنشی در احساسات شما ایجاد کند به سمت حد سود حرکت خواهد کرد. و به سود هدف گذاری شده ای که قبلا محاسبه کردید خواهید رسید و ترس یا طمع بیش از حدی در شما ایجاد نخواهد شد. به عبارت ساده، در صورتی که هیچ نوسان شدیدی وجود نداشته باشد، دلیلی هم برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

 این مثال در زمان نگارش مطلب در نمودار واقعی شرح داده شده است. بنابراین، طی دو ماه، هر خواننده می تواند بررسی کند که آیا قیمت به سطح سود در نظر گرفته شده خواهد رسید یا نه.

بیایید یک مثال دیگر از یک سفارش باز شده در تایم فریم پایین تر را بررسی کنیم. تایم فریم این معامله D1 می باشد که هر کندل آن برابر با یک روز است. نمودار قیمتی USDCAD را مشاهده می کنید.

باز هم، با موضوع جدیدی رو به رو نیستیم، در اینجا نیز از همان استراتژی برگشت روند محلی استفاده شده است. چرا محلی است؟ چون هنوز برای تشخیص برگشت روند جهانی، خیلی زود می باشد؛ اما معامله گران می توانند به راحتی در کانال صعودی محلی، معاملات خود را انجام دهند.

همانطور که می بینید. یک نقطه ورود مانند مثال قبل در سطح خط قهوه ای برای فروش قرار داده شده است. حد سود با خط بنفش نشان داده شده است. چرا همانند مثال قبل، حد سود در اولین کف (لو) روند قرار ندادیم؟ 

چون ایندفعه معامله ما با وجود این که بر اساس استراتژی شکست انجام شده است اما در اینجا ما یک کانال بلند مدتی تر داریم که در اصل یک کانال جهانی می باشد و طبق استراتژی نمی توانیم حد سود خود را بیرون این کانال قرار دهیم پس باید آن را نسبت به آخرین کف (لو) قیمتی قرار داد.

حد ضرر در آخرین سقف (های) قیمتی قبل از شکست، قرار می گیرد (با رنگ قرمز نشان داده شده است). مقدار حد ضرر 2000 پوینت تعیین شده، پس به این راحتی ها فعال نمی شود.

حد سود در نظر گرفته شده 3200 پوینت می باشد پس نباید برای پایان معامله زیاد صبر کنید و این معامله می تواند از یک هفته تا یک ماه زمان بر باشد.

نتیجه گیری

نتیجه گیری

زمان بندی در همه کارها مهم است. معامله کردن در بازه زمانی درست همیشه سودده بوده است. در فارکس هم مهم است که شما بتوانید به موقع به یک معامله وارد شوید و به موقع از آن خارج شوید.

برای همین است که در فارکس تایم فریم تعریف می شود. این تایم فریم ها یا بازه های زمانی می توانند تنها یک دقیقه و یا ماه ها طول بکشند. مدت این تایم فریم ها بستگی به سبک معامله گری شما دارد.

اگر شما دنبال سود سریع هستید تایم فریم شما کوتاه و پایین است و اگر دنبال سود امن و مطمئن هستید و معامله های بلندمدت انجام می دهید تایم فریم های بلند خواهید داشت.

بهتر است که سبک های معامله گری را به خوبی بشناسید تا بتوانید بر اساس آن تایم فریم های مناسب برای معامله گری خود را انتخاب کنید. قدرت تحلیل به شما کمک خواهد کرد تا بهترین معاملات را با توجه به شرایط انجام دهید و بهترین تایم فریم ها را برای خود برگزینید.

10 پاسخ

 1. سلام واسه یه تازه کار بهترین جفت ارز کدام است و باتوجه به روند کلی کدام تایم فریم مناسب است یک ساعته نیم ساعته یا ۱۵ دقیقه؟

  1. چیزی به نام بهترین زوج ارز برای تازه کارها وجود نداره. برای تازه کارها تحلیل و معامله در تمام زوج ارزها ابتدا دشوار است و به مرور زمان با افزایش مهارت و تجربه این کار آسان تر می شود. اما در کل زوج ارزهایی که در یک طرف دلار آمریکا دارند، حرکاتی اصولی تر دارند. تایم فریم های 4 ساعته و روزانه نیز دارای نویز کمتری هستند و راحت تر می توان در آن ها معامله کرد.

  1. سلام
   برای بازار جهانی نمیتوان گفت کدام تایم بهتر است همه این موارد بستگی به میزان صبر شما و میزان سرمایه شما و استراتژی شما دارد اما بهترین روش مولتی تایم کار کردن در بازار فارکس است

  1. سلام
   به معامله گرانی گفته میشود معاملاتشون رو صبح باز میکنند و نهایتا اخر باز میبندند و نمیگذراند به روز بعد کشیده بشه

  1. به کسانی که در تایم فریم های پایین کار میکنند و نهایتا معاملاتشون بیشتر از نیم ساعت طول نمیکشد را اسکالپینگ میگویند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (اهمیت تایم فریم در بازار فارکس)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :

پاسخگویــــــــــــــــــــــــــــــی به سوالات متداول

SAHAMIR UNIVERSITY

مرکز آموزش عالی سهامیر سهامیـــــــــر