Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

موج سواری در بازار فارکس چیست؟

موضوع مقاله : موج سواری در بازار فارکس چیست؟
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * موج سواری در بازار فارکس چیست؟ * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * موج سواری در بازار فارکس چیست؟ * همراه ما باشید .

سهامیر آموزشگاه سهامیر آکادمی سهامیر فارکس بورس کارگزاری بروکر اموزشگاه سهامیر مرکز سهامیر ثبت نام بورس ثبت نام فارکس بروکر فارکس بهترین اموزشگاه بورس موج سواری در بازار فارکس

موج سواری در بازار فارکس چیست؟

موج سواری در فارکس اصطلاحا به حالتی از خرید و فروش اطلاق می شود که در فرد موج سوار اقدام به خرید و فروش نوسانی می کند (نوسان گیری) به این ترتیب که اقدام به خرید سهام در قیمت کف و فروش آن در افزایش بعدی می نماید.

مقدمه

مقدمه

سفته بازی و موج سواری که در بازار فارکس یکی از حالات خاصی است که پیروان این روش تنها به دنبال صف های خرید، فروش و یا به دنبال ایجاد آن می باشند.

این گروه که معمولا با دیدی بسیار کوتاه مدت به بازار سرمایه نگاه می کنند و سرمایه شان را به راحتی از یک رشته سرمایه گذاری به رشته ای دیگر انتقال می دهند تنها به دنبال سودهای مقطعی بوده و در بین این گروه کمتر از تعمیق و یا ایده آل های win-win را می توان جستجو نمود.

موج سواری در بازار فارکس را در تمام بازارهای مالی با شدت و ضعف می توان یافت و اساسا بازار بدون این گروه بی معنی خواهد شد.

اما در حد افسار گسیخته آن موجبات به وجود آمدن حباب های قیمتی شدید ( و حتی عکس آن) را فراهم خواهند نمود که باعث بالا رفتن ریسک در بازار سرمایه خواهد گردید. در ادامه به دو تیپ از این دسته افراد یعنی موج سازان و موج سواران اشاره خواهد شد. 

سهامیر آموزشگاه سهامیر آکادمی سهامیر فارکس بورس کارگزاری بروکر اموزشگاه سهامیر مرکز سهامیر ثبت نام بورس ثبت نام فارکس بروکر فارکس بهترین اموزشگاه بورس موج سواری در بازار فارکس

موج سازان چه کسانی هستند؟

موج سازان چه کسانی هستند؟

این گروه که خطرناکترین فعالان فارکس می باشند، با استفاده از سرمایه های کلان و قابلیت های ترویج اطلاعات و اخبار کذب سعی در دستکاری و انحراف بازار دارند.

این گروه از فعالان هیچ تمایلی به رعایت قوانین بازی نداشته و در عملکردشان هیچ اثری از قوانین بازی برنده-برنده به چشم نمی خورد.

در بازارهای مالی دنیا ( و البته به طور محدود در بازار ایران) قوانین بسیاری جهت برخورد با این گروه اتخاذ شده است. که این امر اهتمام جدی مدیران برنامه ریز را در جهت کنترل این گروه از فعالان بازار آشکار می سازد.

سهامیر آموزشگاه سهامیر آکادمی سهامیر فارکس بورس کارگزاری بروکر اموزشگاه سهامیر مرکز سهامیر ثبت نام بورس ثبت نام فارکس بروکر فارکس بهترین اموزشگاه بورس موج سواری در بازار فارکس

موج سواران چه کسانی هستند؟

موج سواران چه کسانی هستند؟

این گروه که از نظر تعداد بیشتر از گروه اول می باشند و از لحاظ حجم سرمایه در سطحی بسیار پایین و البته غیر قابل قیاس با موج سازان سودهایی را از طریق موج سواری خود در بازار فارکس کسب می نمایند.

موج سواران در واقع موجب تقویت موج گردیده و دامنه آن را گسترش می دهند. در این موج سواری بسیار دیده می شود که بعضی از موج سواران که به خوبی موفق به تشخیص زمان مناسب خروج از یک موج را داشته و سودهای خوبی را کسب می کنند و بر خی دیگر موفق نشده اند و جز بازندگان اصلی این بازی قلمداد می شوند که متاسفانه تعداد بازندگان نیز در این کارزار کم نخواهد بود.

سهامیر آموزشگاه سهامیر آکادمی سهامیر فارکس بورس کارگزاری بروکر اموزشگاه سهامیر مرکز سهامیر ثبت نام بورس ثبت نام فارکس بروکر فارکس بهترین اموزشگاه بورس موج سواری در بازار فارکس

موج سواری یا همان سوار بر فعالیت موج سازان

موج سواری یا همان سوار بر فعالیت موج سازان

برای این که موج سواری یا نوسان گیری در فارکس را بهتر درک کنید اجازه دهید یک مثال بزنیم.

فرض کنید شما از طریق اندیکاتورها و تحلیل چارت و اخبار می فهمید که قرار است در عرض چند ساعت ارزش یورو در برابر دلار پایین بیاید و دوباره به حالت عادی خود باز گردد. در این گونه شرایط شما چگونه می توانید سود کنید؟

جواب ساده است. شما باید کمی قبل از این که روند نزولی یورو شروع شود آن را بفروشید و سپس منتظر بمانید تا قیمت یورو پایین بیاید. پس از آن که قیمت یورو به پایین ترین ارزش خود در برابر دلار رسید دوباره می توانید یورو بخرید. شما باید همه این کارها را به موقع انجام دهید و درست کمی پیش از نقاط اوج و کمینه از معاملات خارج شوید.

شما باید در بالاترین قیمت ممکن بفروشید و در کمترین قیمت خرید کنید. زمانی که بازه نوسان را به طور دقیق مشخص کنید آن گاه کار راحتی در پیش دارید. در این میان استفاده از یک اهرم می تواند سود شما را چندین برابر افزایش دهد. نوسانگیری ممکن است از چندین دقیقه (یا حتی ثانیه) تا چند روز و یا حتی چند هفته طول بکشد.

برای موج سواری در فارکس شما باید بتوانید به خوبی تحلیل کنید و برای خوب تحلیل کردن و استفاده خوب از اندیکاتورها باید به خوبی آموزش ببینید.

آموزش دیدن در فارکس موضوعی الزامی است چون ریسک بالایی در این بازار وجود دارد. خیلی از افراد در عرض مدت بسیار کوتاهی سرمایه خود را چندین برابر کرده اند و برعکس.

برای همین است که افراد باید در این بازار با احتیاط حرکت کنند. افراد سرمایه گذار باید در فارکس باید با دقت به تحلیل تغییرات بپردازند و اخبار را به خوبی پیگیری کنند و برای خود استراتژی های مناسب مالی داشته باشند تا به سود خوبی برسند. همه این ها نیاز به آموزش جدی دارد که خوشبختانه در مجموعه سهامیر این آموزش ها به صورت حضوری و غیرحضوری برای علاقه مندان به بازارهای مالی فراهم شده است.

سهامیر آموزشگاه سهامیر آکادمی سهامیر فارکس بورس کارگزاری بروکر اموزشگاه سهامیر مرکز سهامیر ثبت نام بورس ثبت نام فارکس بروکر فارکس بهترین اموزشگاه بورس موج سواری در بازار فارکس

نتیجه گیری

نتیجه گیری

نکته بسیار مهم در نوسان گیری و موج سواری تشخیص درست زمان خرید و فروش است. افراد موج سوار باید دارای ریسک پذیری بسیار بالایی باشند. این روش نیازمند تجربه بسیار کافی بوده و همچنین نیازمند شناخت بسیار دقیق از سهم می باشد.

در واقع، موج سوار باید با در نظر گرفتن پارامترهای خرد و کلان، حدس بزند که قیمت سهم مورد نظر در کوتاه مدت بالا (یا پائین) خواهد رفت و بر همان مبنا نسبت به خرید (یا فروش) آن سهم اقدام کند و پس از مدتی که تغییر مورد نظرش ایجاد شد، نسبت به فروش (یا خرید) آن اقدام کند.

موج سوار با این روش ممکن است بازده قابل توجهی بدست آورد. البته برای اینکار باید تخصص و تجربه زیاد و بخصوص آشنائی کامل با وضعیت و مدل رفتاری سهم شرکت مورد نظر داشت. در غیر این صورت، موج بر موج سوار، سوار خواهد شد.

موج سواری دارای موافقان و مخالفان خاص خود می باشد. مخالفان موج سواری معتقدند که دلیل ایجاد موج، انتشار اطلاعات غلط و بی پایه و به اضطراب انداختن سهامدار جزء (با خبر منفی) برای پایین آوردن قیمت سهم، یا تشویق به خرید ایشان (با خبر مثبت) و بالا بردن قیمت کاذب سهم است.

ولی موافقان موج سواری دلایل ایجاد موج را مستقل از عمل موج سواری می دانند و معتقدند که عمل موج سواری یک عمل حرفه ایی بوده و با روح بازارهای مالی منافاتی ندارد.

گروه موافقان معتقدند که خریدار و فروشنده با طیب خاطر و با اطلاع کامل از همه شرایط اقدام به خرید و فروش می کند و تنها تفاوت خریداران و فروشندگان در تشخیص زمان خرید و فروش می باشد.

اینان معتقدند که این کار برخلاف نظر مخالفان، دلالی (به معنای بدی که در ایران رایج است!) نیست و کار منفی نمی باشد . به افرادی که از این روش استفاده می کنند،speculator گویند که به معنای «حدس زننده» است و برخی به نادرست این لغت را «سفته باز» ترجمه کرده اند تا به آن بار منفی بدهند و می گویند این کار ماهیتا هیچ تفاوتی با خرید بلند مدت سهام ندارد و هیج اشکالی به آن وارد نیست.

10 پاسخ

 1. سلام و درود
  بله اما بهتر است شما در بورس ایران سهامداری کنید تا نوسان گیری و فرهنگ سهامداری اگر زمانی جا بیفتد قطعا حال بازار هم بهتر خواهد شد

 2. هر سرمایه گذاری استراتژی خاصی دارد. نوسان گیری و موج سواری هم در صورتی که با دقت انجام شود می تواند مفید باشد . یعنی شما رفتار بازار را بدانی و تکنیکال را هم بلد باشید. در این صورت قادر هستید که به درستی نوسان گیری کنید

 3. پس بهترین استراتژی میتونه معامله میان مدت ۱تا دوماهه باشه در بورس. درسته؟

 4. معمولا بولینگر باند و ایچیموکو بهترین اندیکاتور های موج سواری در بورس و فارکس هستند البته مووینگ اوریج ها مناسب موج سواری هستند اما شما باید آموزش دیده باشید برای موح سواری و شکار روند
  آموزشگاه سهامیر بهترین ارایه دهنده استراتژی های موج سواری در بازار بورس و فارکس هست

 5. سلام و درود
  بله متفاوت است قطعا موج سواری به اصطلاحی روند های بلند مدت است اما شما میتوانید در تایم های پایین تر در بازار فارکس موج سواری کنید و نوسان بگیرید
  معمولا در بازار فارکس نوسان گرفتن نهایتا 20 دقیقه میباشد.

 6. نتخاب سهم مناسب برای نوسان گیری کاری بسیار سخت در بازار سرمایه به حساب می آید و بیشتر سرمایه گذارانی که به دنبال پیدا کردن سهام مناسب برای نوسان گیری هستند عمدتا در خرید سهم دچار اشتباه شده و زیان می کنند. اما سوال اینجاست که چگونه یک سهم مناسب را برای نوسان گیری انتخاب کنیم. در بخش بالا گفتیم که تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از ابزارهایی می باشد که سرمایه گذاران برای نوسان گیری از آن استفاده میکنند. در تکنیک های معامله گری با خط روند توضیح دادیم که اگر بتوانیم ساختار معاملاتی با خط روند را بشناسیم؛ قادریم سود های کوتاه مدت خوبی را در بازار کسب کنیم و یا اگر برخی از تکنیک های تابلو خوانی در بورس را بدانیم به سادگی قادریم در بازار نوسان های کوتاه مدت بگیریم. بنابراین بهترین روش برای نوسان گیری در بازار سرمایه وجود ندارد و سرمایه گذاران بهتر است به دنبال این روش برای کسب سود در بازار نباشند. البته تکنیک های معاملاتی در تحلیل تکنیکال میتواند کمک بسیاری به این موضوع کند. پس زمانی به دنبال نوسان گیری در بورس باشید که به اندازه کافی در این بازار حرفه ای شده باشید. البته برخی از اندیکاتورها هم برای نوسان گیری قابل استفاه می باشد که در مقالات بعد در خصوص آن صحبت میکنیم.

 7. چگونه سهم مناسب را برای نوسان گیری و موج سواری را انتخاب کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب