🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

تورنادو کش (TORN) چیست؟

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

تورنادو کش (TORN) چیست؟ Tornado Cash (TORN) یک راه حل غیرمتمرکز و غیرمتمرکز حفظ حریم خصوصی است که بر اساس اتریوم ساخته شده است. در حالی که Tornado Cash بر

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

تورنادو کش (TORN) چیست؟ سهامیـــــــــر

تورنادو کش (TORN) چیست؟

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

تورنادو کش (TORN) چیست؟

Tornado Cash (TORN) یک راه حل غیرمتمرکز و غیرمتمرکز حفظ حریم خصوصی است که بر اساس اتریوم ساخته شده است. در حالی که Tornado Cash بر اساس تحقیقات منبع باز توسط تیم Zcash (یک سکه حریم خصوصی) توسعه یافته است، این پروتکل به کاربران اجازه می دهد تا سپرده های ETH و ERC-20 را از طریق سرویس قرارداد هوشمند خود ارسال کنند.

پس از ارسال سپرده ETH یا ERC-20 به Tornado Cash، می توانید رمز ارز خود را از طریق یک آدرس جدید برداشت کنید. هنگامی که دارایی توسط آدرس جدید برداشت می شود، هیچ راهی برای پیوند برداشت با سپرده وجود ندارد و این به نوبه خود حفظ حریم خصوصی دارایی را تضمین می کند. 

پروتکل TORN متعلق به جامعه است – در ماه مه 2020، تیم Tornado Cash کنترل کیف پول multisig پروتکل را از طریق یک به‌روزرسانی قرارداد که به عنوان Trusted Setup Ceremony شناخته می‌شود، رها کرد. از آن زمان، بنیانگذاران هیچ کنترلی بر Tornado Cash ندارند و این یک پروتکل کاملاً غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود.

توکن TORN یک توکن ERC-20 با یک منبع ثابت است که به دارندگان اجازه می دهد تا پیشنهادات خود را ارائه دهند و به تغییرات در پروتکل رأی دهند. کاربران Tornado Cash در هنگام تعامل با پروتکل، امتیاز ناشناس به دست می‌آورند که سپس به یک حساب محافظت شده سپرده می‌شود. هنگامی که آنها به اندازه کافی امتیاز ناشناس جمع آوری می کنند، می توانند آنها را در یک فرآیند محافظت شده مشابه به توکن های TORN تبدیل کنند.

Tornado Cash چگونه کار می کند؟

با استفاده از Tornado Cash، تراکنش‌ها با استفاده از اثبات‌های دانش صفر مخلوط می‌شوند و اینها اطلاعات تراکنش را کاملا مبهم می‌کنند. Tornado Cash نیز یک سرویس غیرمتمرکز است و از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می‌شود، بنابراین هیچ شخص ثالث متمرکزی نمی‌تواند نگهبانی وجوه را در طول فرآیند اختلاط به عهده بگیرد، همانطور که در مورد سایر روش‌های اختلاط وجود دارد. 

اگر علاقه مند به استفاده از تورنادو کش هستید، در اینجا نحوه عملکرد آن آورده شده است. شما باید وجوهی را به Tornado Cash واریز کنید، پس از آن یک کلید تصادفی ایجاد می‌کند و توکن‌های ERC-20 شما را واریز می‌کند. برای برداشت در زمانی در آینده، باید مدرکی مبنی بر داشتن کلید معتبر ارائه دهید.

با سپرده گذاری شروع کنید و یک توکن ERC-20 و همچنین مقدار سپرده را انتخاب کنید. روی “سپرده” کلیک کرده و تایید کنید. 

می توانید با استفاده از کیف پول رمزنگاری مانند MetaMask یا از طریق Relayer برداشت کنید. اگر تصمیم به استفاده از کیف پول دارید، مطمئن شوید که آدرس جدیدی ایجاد کرده اید تا همچنان از حریم خصوصی خود محافظت کنید. راه دیگر استفاده از Relayer است که از هرگونه امکان ثبت تراکنش که به صورت عمومی به شما در بلاک چین متصل شده است جلوگیری می کند. هنگامی که یک آدرس اتریوم جدید ایجاد کردید، Relayer وجوه شما را واریز می کند و هزینه شبکه را به صورت اتریوم از شما دریافت می کند.

وقتی تصمیم گرفتید که چگونه می خواهید وجوه خود را برداشت کنید، راز سپرده خود را وارد کنید و روی منوی “تنظیمات” در آنجا کلیک کنید. در اینجا، یک گزینه کیف پول را انتخاب کرده و آن را ذخیره می کنید. سپس باید آدرس خود را وارد کرده و بر روی “برداشت” کلیک کنید.

چه چیزی Tornado Cash را منحصر به فرد می کند؟

Tornado Cash اساسا حریم خصوصی تراکنش ها را با شکستن پیوند زنجیره ای بین آدرس منبع و مقصد بهبود می بخشد. Tornado Cash همچنین از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کند که سپرده‌های ETH را می‌پذیرند، که سپس می‌توانند توسط آدرس‌های مختلف برداشت شوند. و همانطور که در بالا ذکر شد، برای جلوگیری از حفظ حریم خصوصی، از Relayer می توان برای برداشت به آدرسی بدون موجودی ETH نیز استفاده کرد. 

Tornado Cash به معنای واقعی کلمه به عنوان یک پروکسی عمل می کند که با اثبات zk-SNARK تراکنش ها را ناشناس نگه می دارد (مخفف استدلال اجمالی و غیر تعاملی دانش با دانش صفر). 

با این پروتکل اثبات دانش صفر، دو طرف درگیر هستند.

  • Prover – که به دنبال اثبات یک فرضیه است.
  • تأیید کننده – که صحت ادعاهای اثبات کننده را تعیین می کند.

هنگامی که یک کاربر ETH را به قرارداد هوشمند Tornado واریز می کند، یک راز ایجاد می کند و یک هش (به نام تعهد) همراه با مبلغ سپرده به قرارداد هوشمند ارسال می کند.

قرارداد هوشمند وجوه را به لیست سپرده‌های خود اضافه می‌کند و زمانی که کاربر می‌خواهد برداشت کند، کاربر باید راز مربوطه را ارائه دهد که با سپرده خرج نشده از لیست سپرده تورنادو Cash مطابقت دارد.

به منظور برداشت، می توانید از کیف پول رمزنگاری یا Relayer همانطور که در بالا توضیح داده شد استفاده کنید.

با این حال، تیم Tornado Cash توصیه هایی در مورد برداشت از پروتکل دارد. برای شروع، آنها توصیه می کنند قبل از برداشت وجوه خود حداقل پنج تراکنش منتظر بمانید تا از هر گونه احتمالی که کسی ارتباطی بین سپرده ها و برداشت ها پیدا کند جلوگیری شود. آنها حتی توصیه می کنند که به عنوان یک قاعده حدود 24 ساعت صبر کنید، فقط برای حفظ حریم خصوصی شما. 

تیم Tornado Cash همچنین توصیه می‌کند هنگام استفاده از سرویس از ابزارهای ناشناس بودن اینترنت مانند VPN یا پروکسی استفاده کنید و قبل از استفاده از آدرس جدید برای برداشت ، کوکی‌های خود را برای DApps پاک کنید.

برخی از افراد، به‌ویژه ویتالیک بوترین، در گذشته ادعا کردند که پروژه‌هایی مانند تورنادو کش موفقیت‌آمیز هستند، زیرا آنها صرفاً ابزارهایی هستند که افراد می‌توانند در جریان کار موجود خود قرار دهند و نه اکوسیستم. به گفته بوترین، کاربران ارزهای دیجیتال به ابزارهای بیشتری نیاز دارند که به ابزار بودن راضی باشند و کمتر بخواهند به اکوسیستم خودشان تبدیل شوند. 

با در نظر گرفتن این موضوع، پس از اینکه Tornado Cash در فوریه 2021 یک ایردراپ از 500000 توکن منتشر کرد – که تقریباً 5٪ از 10،000،000 کل عرضه نهایی TORN از توکن های موجود را تشکیل می داد – برخی از مردم در مورد نیاز به یک توکن حاکمیتی شک داشتند، زیرا Tornado Cash ظاهراً قبلاً فقط به عنوان یک “ابزار” خوب کار می کرد. پس از ایردراپ، TORN 200 درصد ارزش داشت.

طبق وبلاگ Tornado Cash ، این توکن ها به مدت 45 روز قفل هستند. 10 درصد اضافی از کل عرضه نیز برای یک برنامه استخراج ناشناس که مشابه استخراج نقدی است، 30 درصد برای تأمین مالی توسعه دهندگان و حامیان اولیه، که طی سه سال با یک صخره یک ساله باز می شود، و 55 درصد به پروتکل اختصاص داده شد. خزانه ای که به صورت خطی در طی یک بازه زمانی پنج ساله باز می شود.

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (تورنادو کش (TORN) چیست؟)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :