🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

امواج الیوت در فارکس

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

امواج الیوت در فارکس نظریه امواج الیوت یک نظریه است که در تحلیل تکنیکال گفته شده است و از آن برای توصیف حرکت قیمت در بازار مالی از جمله فارکس  استفاده می شود. این نظریه توسط

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

امواج الیوت در فارکس سهامیـــــــــر

امواج الیوت در فارکس

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

امواج الیوت در فارکس

نظریه امواج الیوت یک نظریه است که در تحلیل تکنیکال گفته شده است و از آن برای توصیف حرکت قیمت در بازار مالی از جمله فارکس  استفاده می شود. این نظریه توسط شخصی به نام رالف نلسون الیوت پس از مشاهده و شناسایی الگوهای موج فرکتال تکرار شونده ایجاد شده است. بر اساس این نظریه امواج را می توان در حرکات قیمت سهام و در رفتار مصرف کننده شناسایی کرد. سرمایه گذارانی که تلاش می کنند از روند بازار سود ببرند را می توان سوار بر موج توصیف کرد. جنبش بزرگ و قوی توسط صاحبان خانه برای جایگزینی وام های مسکن موجود خود با وام های جدید که شرایط بهتری دارند، موج تامین مالی مجدد نامیده می شود. 

الیوت به دلیل بیماری مجبور به بازنشستگی شد پس به چیزی نیاز داشت تا وقت خود را با آن بگذراند و شروع کرد به مطالعه 75 ساله نمودارهای سالانه، ماهانه، هفتگی، روزانه و خودساخته ساعتی و 30 دقیقه ای در فهرست های مختلف.

Wave International بزرگترین شرکتی است که مستقل از دیگر شرکت ها تحلیل مالی و پیش‌بینی بازار در جهان را انجام می دهد که تحلیل و پیش‌بینی بازار آن بر اساس مدل الیوت است.

امواج الیوت چگونه کار می کنند

بعضی از تحلیلگران فنی سعی بر این دارند که با استفاده از نظریه موج الیوت از الگوهای موجی در بازار سهام سود ببرند. این فرضیه به این صورت است که به ما می گوید حرکت قیمت سهام را می توانیم پیش بینی کنیم زیرا آنها در تکرار الگوهای بالا و پایینی که نامش امواج است حرکت می کنند که توسط روانشناسی یا احساسات سرمایه گذار ایجاد می شود.

این تئوری دو نوع مختلف از امواج را می تواند شناسایی کند: امواج محرک که به عنوان امواج ضربه ای نیزشناخته می شود و امواج اصلاحی. این یک موضوع ذهنی است، یعنی این که همه معامله گران این نظریه را به یک شکل تفسیر نمی کنند یا موافق نیستند که این یک استراتژی تجاری موفق است یا خیر.

بر خلاف بسیاری از شکل‌بندی‌های قیمتی دیگر، کل ایده تحلیل موج به خودی خود معادل یک شکل‌بندی طرح اولیه نیست که در آن شما به سادگی دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. تجزیه و تحلیل موج یکسری بینش ها را در مورد پویایی این روند به ما ارائه می دهد و کمک می کند تغییرات قیمت را به روشنی درک کنیم.

در واقع موج الیوت از امواج ضربه ای و اصلاحی در هسته آن تشکیل شده است.

امواج ضربه ای

امواج ضربه ای از پنج موج فرعی تشکیل شده اند که حرکت خالص را در همان جهت روند بعدی بزرگترین درجه انجام می دهند. این الگو رایج ترین موج انگیزشی و ساده ترین موج در بازار است. مانند همه امواج محرکه، از پنج موج فرعی تشکیل شده است که سه تای آنها نیز امواج محرک و دو موج اصلاحی هستند. این به عنوان یک ساختار 5-3-5-3-5 برچسب گذاری شده است که در بالا نشان داده شده است.

دارای سه قانون شکست ناپذیر است که شکل گیری آن را مشخص می کند:

  • موج دو نمی تواند بیش از 100% موج اول را بازیابی کند.
  • موج سوم هرگز نمی تواند کوتاه ترین موج یک، سه و پنج باشد.
  • موج چهار در هیچ زمانی نمی تواند فراتر از موج سوم برود

اگر یکی از این قوانین نقض شود، ساختار یک موج ضربه ای نیست. معامله‌گر باید موج ضربه‌ای مشکوک را دوباره برچسب‌گذاری کند.

امواج اصلاحی

امواج اصلاحی ، که گاهی اوقات امواج مورب نامیده می شوند، از سه یا ترکیبی از سه موج فرعی تشکیل شده اند که حرکت خالص را در جهت مخالف روند بعدی بزرگترین درجه انجام می دهند. مانند همه امواج انگیزشی، هدف آن حرکت بازار در جهت روند است.

موج اصلاحی از پنج موج فرعی تشکیل شده است. تفاوت این است که مورب به نظر می رسد یا یک گوه منبسط یا منقبض شود. امواج فرعی قطر ممکن است تعداد پنج نداشته باشند، بسته به اینکه چه نوع قطری مشاهده می شود. مانند موج محرکه، هر موج فرعی مورب هرگز به طور کامل موج فرعی قبلی را بازنمی‌گرداند و موج فرعی سه مورب ممکن است کوتاه‌ترین موج نباشد.

این امواج ضربه ای و اصلاحی در یک فراکتال خود مشابه برای ایجاد الگوهای بزرگتر قرار گرفته اند. به عنوان مثال، یک نمودار یک ساله ممکن است در میان یک موج اصلاحی باشد، اما یک نمودار 30 روزه ممکن است یک موج تکانه در حال توسعه را نشان دهد. بنابراین، معامله‌گری با این تفسیر موج الیوت ممکن است چشم‌انداز نزولی بلندمدت با چشم‌انداز صعودی کوتاه‌مدت داشته باشد.

نظریه موج الیوت چیست؟

در تحلیل تکنیکال، نظریه موج الیوت تحلیل روندهای بلندمدت در الگوهای قیمت و نحوه مطابقت آنها با روانشناسی سرمایه گذار است. این الگوهای قیمتی که به آنها “امواج” گفته می شود، بر اساس قوانین خاصی ساخته شده اند که توسط رالف نلسون الیوت در دهه 1930 ایجاد شد.  آنها برای شناسایی و پیش بینی الگوهای موج در بازارهای سهام به طور اختصاصی طراحی شده اند. نکته مهم در این رابطه این است که این الگوها قطعی نیستند، اما نتایج احتمالی را برای تغییرات قیمت در آینده ارائه می دهند.

الیوت تشخیص داد که دنباله فیبوناچی تعداد امواج در تکانه ها و اصلاحات را نشان می دهد. روابط موج در قیمت و زمان نیز معمولا نسبت های فیبوناچی مانند 38% و 62% را نشان می دهد. به عنوان مثال، یک موج اصلاحی ممکن است 38 درصد از تکانه قبلی را بازنگری کند .

سایر تحلیلگران شاخص هایی را با الهام از اصل موج الیوت توسعه داده اند، از جمله نوسانگر موج الیوت، که در تصویر بالا نشان داده شده است. نوسانگر یک روش کامپیوتری برای پیش بینی جهت قیمت آینده بر اساس تفاوت بین میانگین متحرک پنج دوره ای و 34 دوره ای ارائه می دهد. سیستم هوش مصنوعی Elliott Wave International، EWAVES، تمام قوانین و دستورالعمل های موج الیوت را برای تولید تجزیه و تحلیل خودکار امواج الیوت به داده ها اعمال می کند.

امواج الیوت چگونه کار می کنند؟

در نظریه موج الیوت، اشکال مختلفی از امواج، یا شکل‌گیری قیمت‌ها وجود دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند بینش را از آن‌ها کسب کنند. به عنوان مثال، امواج ضربه ای شامل یک روند صعودی یا نزولی است که حامل پنج موج فرعی است که ممکن است ساعت ها یا حتی دهه ها طول بکشد. آنها دارای سه قانون هستند: موج دوم نمی تواند بیش از 100٪ موج اول را بازیابی کند. موج سوم نمی تواند کوتاهتر از موج یک، سه و پنج باشد. موج چهار هرگز نمی تواند از موج سوم پیشی بگیرد. همراه با امواج ضربه ای، امواج اصلاحی وجود دارد که در الگوهای سه تایی قرار می گیرند. 

بمنظور اموزش فارکس و سبک های معاملاتی مهم در این بازار از جمله آموزش امواج الیوت ، میتوانید با کارشناسان مرکز آموزش عالی سهامیر تماس بگیرید.

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (امواج الیوت در فارکس)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :