🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

مفهوم اسپرد در فارکس

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

مفهوم اسپرد در فارکس کمیسیون و اسپرد دو موضوعی است که برای تریدرها مهم است. اسپرد یعنی تفاوت قیمت نسبت به نرخ بازار بین بانکی که در انواع حساب های

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

مفهوم اسپرد در فارکس سهامیـــــــــر

مفهوم اسپرد در فارکس

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

مفهوم اسپرد در فارکس

کمیسیون و اسپرد دو موضوعی است که برای تریدرها مهم است. اسپرد یعنی تفاوت قیمت نسبت به نرخ بازار بین بانکی که در انواع حساب های معاملاتی وجود دارد و معامله گران مستلزم به پوشش این اختلاف هستند. و کمیسیون هزینه ای است که بروکرها در حساب های (ECN) نسبت به حجم معامله از تریدر می گیرند.

در معاملات فارکس ، اسپرد به معنی تفاوت بین قیمت پیشنهادی (فروش) و قیمت درخواستی (خرید) یک جفت ارز در ساختار عرضه و تقاضا است. همیشه دو قیمت پیشنهاد و درخواست در یک جفت ارز داده میشود. 

قیمت پیشنهادی قیمتی است که میتوانید ارز پایه را در آن بفروشید و قیمت درخواست، قیمتی است که شما برای خرید ارز پایه می توانید از آن استفاده کنید.

ارز پایه در سمت چپ جفت ارز و ارز مقابل و یا متغیر در سمت راست نشان داده می شود. این جفت سازی به شما نشان می دهد که چه مقداری از ارز متغیر برابر با یک واحد ارز پایه است. قیمت خرید ذکر شده همیشه بالاتر از قیمت فروش گفته شده است، در حالی که قیمت بازار چیزی بین آن ها است.

بیشتر جفت های ارزی فارکس بدون کارمزد معامله میشوند، اما اسپرد هزینه ای است که برای هر معامله ای که انجام میدهید اعمال می شود. تمام ارائه دهندگان معاملات اهرم دار به جای دریافت کارمزد، یک اسپرد در هزینه های انجام دادن معامله می گنجانند، زیرا آنها قیمت بالاتر از قیمت پیشنهادی را در نظر می گیرند.

 اندازه اسپرد تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، از جمله  ی این عوامل این است که با کدام جفت ارز معامله می شود و تا چه اندازه بی ثبات است، اندازه تجارت شما و اینکه از کدام ارائه دهنده استفاده میکنید.

اسپرد چیست؟

اسپرد یک واحد کوچک از حرکت در قیمت یک جفت ارز است که با پیپ اندازه گیری میشود و آخرین رقم اعشاری قیمت گذاری است (برابر با ۰/۰۰۰۱). این برای اکثر جفت ارزها صادق است و فقط در ین ژاپن است که پیپ را دومین رقم اعشاری (0.01) انتخاب کردند.

وقتی که یک اسپرد گسترده تر باشد این به این معنی است که تفاوت بیشتری بین دو قیمت وجود دارد. بنابراین معمولاً در اینجا نقدینگی کم است و نوسان زیادی وجود دارد. از طرف دیگر، اسپرد کمتر نشانگر نوسان کمتر و نقدینگی زیاد است. بنابراین، در هنگام معامله یک جفت ارز با اسپرد شدیدتر، قیمت اسپرد کمتری متحمل می شود.

در زمان معامله، اسپرد میتواند متغیر یا ثابت باشد. به طور مثال، شاخص ها دارای اسپردهای ثابت هستند. اسپرد برای جفت های فارکس متغیر است، بنابراین وقتی که قیمت های پیشنهاد و درخواست جفت ارز تغییر کند، اسپرد نیز تغییر میکند.

درک اسک و بید در اسپرد

فرض کنید در یک جفت ارز می خواهیم معامله ای انجام دهیم. در این میان ما با بروکرها در ارتباط هستیم که برای اجرای دستور یا اردر، دو قیمت متفاوت برای ما ارائه می دهند که  یکی برای خرید و دیگری برای فروش است. سه حالت وجود دارد.

حالت اول: اگر پیش بینی کنیم بازار رشد می کند

تصمیم می گیریم یک اوردر خرید باز کنیم، بروکر نرخ 91 که (ask) محسوب می شود یک پوزیشن خرید را برای ما ایجاد می کند اگر بازار رشد کند ما بخواهیم معامله را در سود ببندیم باید نرخ (bid) را بپذیریم.

حالت دوم: اگر پیش بینی کنیم بازار نزولی می شود

اگر بروکر دو نرخ 89 را برای (bid) و 91 را برای ask نشان دهد، سفارش فروش ما در قیمت 89 فعال می شود و اگر بازار طبق پیش بینی ما حرکت کند و قیمت از جایی که که آن را باز کرده ایم پایین تر برود بروکر هر نرخی را به عنوان (ask) نشان دهد می توان معامله را با سود در آن بست

قیمت همیشه یک مقدار ثابت نیست و بسته به نوع حساب تجاری در کارگزار متفاوت است.

پیپ در فارکس

میزان اسپرد ، با واحد پیپ اندازه گیری شده و نمایش داده می شود. در واقع پیپ ، کوچک ترین واحد اندازه گیری در بحث معامله و اموزش سرمایه گذاری در فارکس است. هر واحد پیپ در هر جفت ارز، رقم خاصی را بیان می کند. اما در اغلب موارد، نشان دهنده 0.0001 می باشد. مثلا اگر مثال بالا را در نظر بگیریم، میزان اسپرد محاسبه شده برابر با 2 pip است.

نکته: ارزهایی که در ابعادگسترده خرید و فروش می شوند و به عبارتی محبوبیت و کاربرد بیشتری دارند، مانند دلار یا یورو، معمولا با اسپرد کمتری معامله می شوند. اما در صورت ایجاد تحولات گسترده و وجود بی ثباتی در بازار، شرایط متفاوت خواهد بود. این نوع ارزها قابلیت نقدشوندگی بیشتری دارند.

از سوی دیگر ارزهایی که جز در موارد معدود و استثنایی مورد توجه تریدرها قرار نمی گیرند و سوددهی آن ها مورد تردید است، غالبا اسپرد بیشتری دارند.

نواع اسپردهای فارکس

 یکی از فاکتورهای خیلی مهم در انتخاب کارگزاری انواع اسپردها بروکرهای فارکس می باشد. چرا که اگر اسپرد بالا باشد باعث زیان قابل توجهی در معاملات مشتریان می شود. بروکرهای فارکس انواع مختلفی از حساب های تجاری را ارائه می دهند.  بروکرهای فارکس انواع مختلفی از حساب های معاملاتی با انواع اسپردها را ارئه می دهند. این اسپردها به دو دسته طبقه بندی می شوند:

  • بروکر با اسپرد ثابت
  • بروکر با اسپرد شناور

اسپرد ثابت

اسپرد ثابت بسته به زمان یا نوسانات معمول بازار تغییر نمی کند. هرچند اگر نقدینگی بازار کم باشد و یا اینکه نوسان شدید باشد ممکن است اسپرد بطور موقت تغییر کند، به عبارت دیگر به  سطح اسپرد ثابت جدیدي منتقل می شود. هرگاه بازار به وضعیت عادي اش بازگردد در آن صورت اسپرد نیز به سطح عادي اش بازخواهد گشت. هرچند معامله با اسپرد ثابت علی رغم این شرایط نادر، براي مشتریان راحت تر و پرمنفعت تر است چراکه داراي قابلیت پیش بینی بیشتري است و ریسک کمتري دارد.

شرکت هاي کارگزاري در طی سال هاي اخیر به دلیل بالارفتن رقابت همواره در تلاش هستند تا نوآوري ها را به مشتریان شان ارائه دهند، نوآوري هایی که به اسپرد نیز مربوط می شوند. در همین راستا تعداد شرکت هایی که در حال بکار گیري اسپرد شناور هستند نیز رو به افزایش است.

اسپرد شناور

اسپرد شناور در فارکس یک مقدار همواره متغیری بین نرخ های Ask و Bid است. اسپرد شناور به طور کامل تجلی بازار است و بیش از همه تجلی ارتباطات بین بانکی است که توسط آن نشان داده می شوند. به همین دلیل تعدادی از شرکت ها حساب های تجاری با اسپرد شناور تحت عنوان حساب های ECN ( شبکه ارتباطات الکترونیکی ) ارائه می دهد. یک بروکر فارکس ECN پلت فرمی ارائه می دهد که در آن فعالان بازار از جمله بانک ها، بازار سازان و Market Makerها و سرمایه گذاران خصوصی با یکدیگر با قراردادن دستورات خرید و فروش در سیستم معامله می کنند. مشتریان به طور معمول در پلت فرم ECN از اسپرد پایین تری برخوردارند اما همزمان در حال پرداخت کارمزد به بروکر در ازای معاملاتشان هستند.

واید شدن اسپرد چیست؟

واید شدن یا کشیدگی اسپرد به وضعیتی گفته می شود که در این وضعیت ، فاصله میان دو قیمت درخواست (Ask) و فروش (Bid) به صورت غیرطبیعی افزایش پیدا کند. این اتفاق که اغلب برای جفت ارزهایی با اسپرد شناور رخ می دهد، می تواند تمامی محاسبات سرمایه گذار را به یکباره بههم بریزد.

اگر در معاملات گذشته خود، تجربه ای از واید شدن اسپرد داشته اید، زیر این مقاله در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

پرداخت اسپرد

مبلغ اسپرد طی دو مرحله توسط سرمایه گذار پرداخت می شود. به این صورت که مقداری از آن، هنگام باز کردن معامله و باقیمانده ی آن، پس از بستن معامله به بروکر پرداخت خواهد شد. در اینجا باید تفاوت میان اسپرد ثابت و شناور را در نظر بگیریم. در معاملاتی که اسپرد ثابت را مورد توجه قرار می دهیم، میزان مبلغ قابل پرداخت در ابتدا و انتهای معامله، یکسان است و از پیش تعیین شده است.

 اما در مواردی که از اسپرد شناور استفاده می کنید ، شرایط متفاوت است؛ زیرا مبلغ اسپرد هنگام باز کردن معامله و هنگام بستن آن، متفاوت است و میزان اسپرد قابل پرداخت در دو مرحله، با یکدیگر یکسان نیستند.

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (مفهوم اسپرد در فارکس)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :