🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش

آشنایی با فارکس

   امتیاز (13502) 4.9/5   
0 / 5

Your page rank:

فارکس چیست فارکس مجموعه ای از ارز و مبادلات خارجی است. ارز خارجی فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر به دلایل مختلف است، به دلیل گستردگی تجارت، بازرگانی و مالی

پایگاه خبری و اطلاعاتی سهامیــــــــــر

SAHAMIR UNIVERSITY

آشنایی با فارکس سهامیـــــــــر

آشنایی با فارکس

واحد خبرگزاری سهامیــــــــــــــــــر

فارکس چیست

فارکس مجموعه ای از ارز و مبادلات خارجی است. ارز خارجی فرآیند تبدیل یک ارز به ارز دیگر به دلایل مختلف است،

به دلیل گستردگی تجارت، بازرگانی و مالی در سرتاسر جهان، بازار فارکس بزرگترین و نقدشونده ترین بازارهای دارایی در جهان هستند. ارزها در برابر یکدیگر به صورت جفت نرخ مبادله معامله می شوند. به عنوان مثال، EUR/USD یک جفت ارز برای معامله یورو در برابر دلار آمریکا است.

این موضوع را با یک مثال برای شما توضیح میدهم.

فرض کنید یک گردشگر فرانسوی در مصر نمی تواند برای دیدن اهرام پول را به یورو پرداخت کند، زیرا ارز محلی مورد قبول نیست. گردشگر باید یورو را با پول محلی، در این مورد پوند مصر، با نرخ فعلی مبادله کند.

و همچنین برای خرید اجناس و کالاهای مورد نیاز از کشوری دیگر و پرداخت پول آن کشور را میتوان از طریق بازارهای جهانی انجام داد.

یکی از جنبه های منحصر به فرد این بازار بین المللی این است که هیچ بازار مرکزی برای ارز خارجی وجود ندارد. در عوض، معاملات ارز به صورت الکترونیکی از طریق باجه انجام می شود، به این معنی که همه تراکنش ها از طریق شبکه های کامپیوتری در میان معامله گران در سراسر جهان انجام می شود، نه در یک صرافی متمرکز. این بازار 24 ساعته، پنج روز در هفته باز است و ارزها در سراسر جهان در مراکز مالی مهم فرانکفورت، هنگ کنگ، لندن، نیویورک، پاریس، سنگاپور، سیدنی، توکیو و زوریخ در سراسر جهان معامله می شوند. تقریبا در هر منطقه زمانی. این بدان معناست که وقتی روز معاملاتی ایالات متحده به پایان می رسد، بازار فارکس دوباره در توکیو و هنگ کنگ آغاز می شود. به این ترتیب، بازار فارکس می‌تواند در هر زمان بسیار فعال باشد و قیمت‌ها دائما در حال تغییر باشند.

در ساده‌ترین حالت، معاملات فارکس مشابه صرافی‌هایی است که ممکن است هنگام سفر به خارج از کشور انجام دهید. یک معامله‌گر ارزی را می‌خرد و دیگری را می‌فروشد، و نرخ ارز دائماً بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان است.

انواع بازار فارکس

 • بازار فارکس نقطه ای: مبادله فیزیکی یک جفت ارز، که دقیقاً در نقطه ای که معامله انجام می شود یعنی “در محل”  یا در مدت زمان کوتاهی انجام می شود.
 • بازار فارکس فوروارد : قراردادی برای خرید یا فروش مقدار معینی از یک ارز با قیمتی مشخص، برای تسویه در تاریخ معینی در آینده یا در محدوده ای از تاریخ های آتی توافق می شود.
 • بازار آتی فارکس : قراردادی برای خرید یا فروش مقدار مشخصی از یک ارز معین به قیمت و تاریخ معینی در آینده توافق می شود. برخلاف قراردادهای آتی، قرارداد آتی از نظر قانونی الزام آور است.

اکثر معامله گرانی که در مورد قیمت های فارکس گمانه زنی می کنند، قصد ندارند ارز خود را تحویل بگیرند. در عوض آنها پیش بینی نرخ ارز را انجام می دهند تا از تغییرات قیمت در بازار استفاده کنند.

نحوه معامله ارزها

به همه ارزها یک کد سه حرفی بسیار شبیه  نماد سهام اختصاص داده می شود. در حالی که بیش از 170 ارز در سراسر جهان وجود دارد، دلار آمریکا (USD)در اکثر معاملات فارکس شرکت دارد، بنابراین دانستن کد آن بسیار مهم است. دومین ارز پرطرفدار در بازار فارکس، یورو  (EUR)است، (ارزی که در 19 کشور اتحادیه اروپا پذیرفته شده است ( .

سایر ارزهای اصلی، به ترتیب محبوبیت، عبارتند از: ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار نیوزلند. (NZD).

تمام معاملات فارکس به صورت ترکیبی از دو ارز در حال مبادله بیان می شود. هفت جفت ارز زیر – که به عنوان عمده شناخته می شوند – حدود 75٪ از معاملات در بازار فارکس را تشکیل می دهند:

 • یورو/دلار آمریکا
 • USD/JPY
 • GBP/USD
 • AUD/USD
 • USD/CAD
 • USD/CHF
 • NZD/USD

نحوه قیمت گذاری معاملات فارکس

هر جفت ارز نشان دهنده نرخ فعلی مبادله دو ارز است. در اینجا نحوه تفسیر این اطلاعات با استفاده از EUR/USD – یا نرخ مبادله یورو به دلار – به عنوان مثال آمده است:

 • واحد پول سمت چپ (یورو) ارز پایه است.
 • واحد پول سمت راست (دلار آمریکا) ارز مظنه است.
 • نرخ مبادله نشان دهنده این است که چه مقدار از ارز مظنه برای خرید 1 واحد از ارز پایه مورد نیاز است. در نتیجه، ارز پایه همیشه به صورت 1 واحد بیان می شود در حالی که ارز مظنه بر اساس بازار فعلی و میزان مورد نیاز برای خرید 1 واحد از ارز پایه متفاوت است.
 • اگر نرخ مبادله EUR/USD 1.2 باشد، به این معنی است که 1 یورو 1.20 دلار می خرد (یا به عبارت دیگر، خرید 1 یورو 1.20 دلار هزینه خواهد داشت).
 • هنگامی که نرخ مبادله افزایش می یابد، به این معنی است که ارزش ارز پایه نسبت به ارز مظنه افزایش یافته است (زیرا 1 یورو دلار آمریکا بیشتری می خرد) و بالعکس، اگر نرخ مبادله کاهش یابد، به این معنی است که ارزش ارز پایه کاهش یافته است.

یک نکته سریع: جفت‌های ارز معمولاً ابتدا با ارز پایه و در مرحله دوم با ارز مظنه ارائه می‌شوند، اگرچه یک قرارداد تاریخی برای نحوه بیان برخی از جفت‌های ارز وجود دارد. به عنوان مثال، تبدیل USD به EUR به عنوان EUR/USD ذکر شده است، اما USD/EUR نیست.

آنچه بازار فارکس را به حرکت در می آورد

مانند هر بازار دیگری، قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضای فروشندگان و خریداران تعیین می شود. با این حال، نیروهای کلان دیگری نیز در این بازار نقش دارند. تقاضا برای ارزهای خاص نیز می تواند تحت تأثیر نرخ بهره، سیاست بانک مرکزی، سرعت رشد اقتصادی و محیط سیاسی در کشور مورد نظر قرار گیرد.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است که به معامله گران این بازار این فرصت را می دهد تا نسبت به اخباری که ممکن است تا مدت ها بعد بر بازار سهام تأثیر نگذارند واکنش نشان دهند. از آنجایی که بسیاری از معاملات ارز بر روی سفته بازی یا پوشش ریسک متمرکز است، برای معامله گران مهم است که از پویایی هایی که می تواند باعث افزایش شدید ارزها شود، آگاه باشید. بمنظور ثبت نام در دوره اموزش فارکس میتوانید با کارشناسان مرکز تماس بگیرید .

مقالات علمی و اخبار اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (آشنایی با فارکس)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبــــــــــــــــــار و مقالات:

جدول محتــــــــــــــوا :