🔔 اطلاعیه : برگزاری سمینار بین المللی بازارهای مالی با میزبانی سهامیر و حضورکمپانی HELMEN کانادا و مدیر ارشد FINESENCE اتریش
فارکس اموزش فارکس اموزشگاه فارکس دوره فارکس

فارکس چیست ؟

فارکس به معنای مبادله ارز میباشد که معمولاً به آن تجارت فارکس یا FX نیز می گویند – فارکس یک بازار جهانی برای مبادله ارزهای خارجی است ، فارکس همچنین بعنوان بزرگترین بازار معاملاتی و مالی در جهان است ، ماهیت بازار فاراکس در جهان به قدری اهمیت دارد و دارای جایگاه استراتژیکی است که معاملات آن بر همه چیز تأثیر می گذارد، از قیمت پوشاک وارداتی از چین گرفته تا مبلغی که برای یک مارگاریتا در هنگام تعطیلات در مکزیک می پردازید. 

در ساده‌ترین حالت، معاملات فارکس مشابه خدمات صرافی‌هایی است که ممکن است هنگام سفر به خارج از کشور از آن استفاده کنید : در بازار فارکس یک معامله‌گر ارزی را می‌خرد و دیگری را می‌فروشد، و نرخ ارز دائماً بر اساس عرضه و تقاضا در نوسان است. ارزها ، نفت برنت ، طلا ، نقره ، ارزهای دیجیتال و شاخص های سهام در بازار فارکس مبادله می شوند، فارکس یک بازار جهانی است که از دوشنبه تا جمعه 24 ساعته باز است. تمام معاملات فارکس در خارج از چارچوب بورس (OTC) انجام می شود منظور از OTC آن است که هیچ صرافی فیزیکی در تبادلات این بازار دخیل نیست و معاملات بطور مستقیم بین خریدار و فروشنده انجام میشود ،  در بازار فارکس شبکه جهانی از بانک ها و سایر موسسات مالی بر نحوه فعالیت ، روند ، اتفاقات و صحت معاملات بازار نظارت دارند .

اکثریت قریب به اتفاق فعالیت های تجاری در بازار فارکس بین معامله گران نهادی ، مانند افرادی که برای بانک ها ، مدیران صندوق ها و شرکت های چند ملیتی کار می کنند، رخ می دهد. این معامله گران لزوماً قصد ندارند خودشان ارزها را تصاحب کنند. آنها ممکن است صرفاً در مورد نوسانات آتی نرخ ارز گمانه زنی کنند و یا بخواهند در برابر آن از منابع ارزی خود حفاظت کنند.

یک معامله گر فارکس ممکن است دلار آمریکا بخرد ( و یورو را بفروشد ) ، برای مثال: اقدام به خرید دلار توسط این این معامله گر زمانی رخ میدهد که معتقد باشد ارزش دلار تقویت می شود و می تواند یورو بیشتری در آینده بخرد. 

فارکس یک بازار شبانه روزی با چهار مرکز مبادلاتی اصلی است که در مناطق زمانی مختلف کار می کنند که عبارتند از: لندن، نیویورک، توکیو و سیدنی . زمانی که معاملات در یکی آنها متوقف شود، بازار فارکس در مکان دیگری به فعالیت خود ادامه خواهد داد. فارکس در زوریخ، فرانکفورت، هنگ کنگ، سنگاپور و پاریس نیز معامله می شود.

برخلاف مسافری که برای پرداخت هزینه یک کوکتل در کنار استخر به اسکناس و سکه های خارجی نیاز دارد، معامله گران فارکس لزوماً به دنبال تحویل فیزیکی ارزها نیستند.  بیشتر معاملات فارکس بین معامله گران نهادی که به نمایندگی از افراد، بانک ها و سایر سازمان های مالی و شرکت های چند ملیتی کار می کنند انجام می شود. 

قبل از پیدایش اینترنت، تنها مؤسسات و افراد ثروتمند می توانستند در بازار فارکس بازی کنند. با این حال و با گذشت زمان سرمایه گذاران خصوصی وارد بازار شدند و اکنون بخش کوچکی از بازار فارکس را تشکیل می دهند.

معامله در بازار فارکس می تواند راهی عالی برای تنوع بخشیدن به یک سبد گسترده تر یا کسب سود از استراتژی های خاص برای شما باشد. افزار مبتدی و یا معامله گران حرفه ای و با تجربه در بازار فارکس باید به خاطر داشته باشند که تمرین ، دانش و انضباط کلیدی برای پیشرفت و ماندگانری در این بازار هستند. در ادامه این مقاله نکات مهم ذکر خواهد شد ، که باید هنگام معامله در بازار فارکس به خاطر داشته باشید.

نحوه معامله ارزها در فارکس :

به همه ارزها یک کد سه حرفی که بسیار شبیه نماد سهام میباشد اختصاص داده می شود. در حالی که بیش از 170 ارز در سراسر جهان وجود دارد، دلار آمریکا در اکثر معاملات فارکس شرکت دارد، بنابراین دانستن کد آن بسیار مفید است ، کد اختصاری دلار در بازار فارکس USD میباشد. دومین ارز پرطرفدار در بازار فارکس، یورو است، ارزی که در 19 کشور اتحادیه اروپا پذیرفته شده است و کد آن در بازار فارکس EUR است .

سایر ارزهای اصلی بازار فارکس ، به ترتیب محبوبیت، عبارتند از: ین ژاپن (JPY)، پوند بریتانیا (GBP)، دلار استرالیا (AUD)، دلار کانادا (CAD)، فرانک سوئیس (CHF) و دلار نیوزلند. (NZD).

تمام معاملات فارکس به صورت ترکیبی از دو ارز در حال مبادله بیان می شود. هفت جفت ارز زیر – که به عنوان ارزهای ماژور و اصلی شناخته می شوند – حدود 75٪ از معاملات در بازار فارکس را تشکیل می دهند:

 • یورو/دلار آمریکا
 • USD/JPY
 • GBP/USD
 • AUD/USD
 • USD/CAD
 • USD/CHF
 • NZD/USD

بهترین معامله گران در بازار فارکس ، مهارت های خود را از طریق تمرین و انضباط تقویت می کنند. آن‌ها همچنین خود تحلیلی انجام می‌دهند تا ببینند چه چیزی معاملاتشان را هدایت می‌کند و یاد می‌گیرند که چگونه ترس و طمع را از معاملات خود دور نگه دارند. اینها مهارت هایی هستند که هر معامله گر فارکس برای رشد در این بازار باید تمرین کند.

در فارکس برخلاف بازار سهام، قراردادهای آتی بورس یا اختیار معامله، معاملات ارز در یک ساختار متمرکز و تنظیم شده انجام نمی شود و توسط هیچ نهاد حاکم مرکزی کنترل نمی شود. هیچ اتاق پایاپای برای تضمین معاملات وجود ندارد و هیچ هیئت داوری برای رسیدگی به اختلافات وجود ندارد. همه اعضا بر اساس قراردادهای اعتباری با یکدیگر تجارت می کنند. 

سرمایه گذارانی که سهام، قراردادهای آتی یا اختیار معامله را انجام می دهند، معمولاً از کارگزاری یا همان بروکر استفاده می کنند که به عنوان عامل در معاملات عمل می کنند. کارگزار سفارش را به صرافی می برد و سعی می کند آن را طبق دستورالعمل مشتری اجرا کند. هنگامی که مشتری ابزار قابل معامله را برای ارائه این خدمات خرید و فروش می کند، به کارگزار پورسانت پرداخت می شود.

بازار فارکس کمیسیون ندارد. بر خلاف بازارهای مبادله ای، فارکس یک بازار فقط اصولی است. شرکت های فارکس چیزی بجز دلال نیستند ! . برخلاف کارگزاران، معامله‌گران ریسک بازار را با خدمت به عنوان طرف مقابل در تجارت سرمایه‌گذار به عهده می‌گیرند. آنها کمیسیون دریافت نمی کنند. درعوض، آنها پول خود را از طریق اسپرد پیشنهادی به دست می آورند.

در فارکس ، سرمایه‌گذار نمی‌تواند مانند بازارهای مبادله‌ای اقدام به خرید در پیشنهاد یا فروش در پیشنهاد کند. از طرف دیگر، هنگامی که قیمت هزینه اسپرد را پاک می کند، هیچ کارمزد یا کمیسیون اضافی وجود ندارد. هر پنی به دست آمده برای سرمایه گذار سود خالص است. با این وجود، این واقعیت که معامله‌گران باید همیشه بر اختلاف قیمت پیشنهادی/فروشی غلبه کنند، اسکال‌پینگ در فارکس را بسیار دشوارتر می‌کند. 

پیپ مخفف درصد در نقطه است و کوچکترین افزایش تجارت در FX است. در بازار FX، قیمت ها به نقطه چهارم اعشار نقل می شود. به عنوان مثال، اگر یک قطعه صابون در داروخانه 1.20 دلار قیمت داشت، در بازار FX همان صابون با قیمت 1.2000 تعیین می شد. تغییر در آن نقطه اعشار چهارم 1 پیپ نامیده می شود و معمولاً برابر است با 1/100 از 1%.

در میان ارزهای اصلی، تنها استثناء این قاعده ین ژاپن است. یک دلار تقریباً 100 ین ژاپن ارزش دارد. بنابراین، در جفت USD/JPY، مظنه تنها به دو نقطه اعشار (یعنی به 1/100 ین، در مقابل 1/1000 ام با سایر ارزهای اصلی) کاهش می یابد.

فارکس اموزش فارکس اموزشگاه فارکس دوره فارکس

نحوه قیمت گذاری معاملات فارکس :

در بازار فارکس هر جفت ارز نشان دهنده نرخ فعلی مبادله دو ارز میباشد . در اینجا نحوه تفسیر این اطلاعات با استفاده از EUR/USD – یا نرخ مبادله یورو به دلار – به عنوان مثال آمده است:

_ واحد پول سمت چپ (یورو) بعنوان ارز پایه تعذیف میشود.

_ واحد پول سمت راست (دلار آمریکا) بعنوان ارز مظنه تعریف میشود.

_ نرخ مبادله نشان دهنده این است که چه مقدار از ارز مظنه برای خرید 1 واحد از ارز پایه مورد نیاز است. در نتیجه، ارز پایه همیشه به صورت 1 واحد بیان می شود در حالی که ارز مظنه بر اساس بازار فعلی و میزان مورد نیاز برای خرید 1 واحد از ارز پایه ، قیمت آن متفاوت است.

_ اگر نرخ مبادله EUR/USD  برابر با 1.2 باشد، به این معنی است که 1 یورو 1.20 دلار ارزش دارد  (یا به عبارت دیگر، خرید 1 یورو 1.20 دلار هزینه خواهد داشت).

_ هنگامی که نرخ مبادله افزایش می یابد، به این معنی است که ارزش ارز پایه نسبت به ارز مظنه افزایش یافته است و بالعکس، اگر نرخ مبادله کاهش یابد، به این معنی است که ارزش ارز پایه کاهش یافته است.

یک نکته سریع: جفت‌های ارز معمولاً ابتدا با ارز پایه و در مرحله دوم با ارز مظنه ارائه می‌شوند ، اگرچه یک قرارداد تاریخی برای نحوه بیان برخی از جفت‌های ارز وجود دارد. به عنوان مثال، تبدیل USD به EUR به عنوان EUR/USD بیان شده است.

پارامتر * انتظار * فرمولی است که شما برای تعیین میزان قابل اعتماد بودن سیستم معاملاتی خود در بازار فارکس استفاده می کنید. شما باید به گذشته برگردید و تمام معاملات خود را که برنده در مقابل بازنده بوده اند اندازه گیری کنید، سپس تعیین کنید که معاملات برنده شما در مقابل میزان ضرر معاملات بازنده شما چقدر سودآور بوده. به ده معامله اخیر خود نگاهی بیندازید. اگر هنوز معاملات واقعی انجام نداده اید، به نمودار خود به جایی برگردید که سیستم شما نشان می دهد که باید وارد معامله شوید و از آن خارج شوید. تعیین کنید که آیا سود می‌کردید یا ضرر. این نتایج را یادداشت کنید . اگرچه چند راه برای محاسبه درصد سود به دست آمده برای سنجش یک سیستم معاملاتی موفق وجود دارد، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید هر روز از معاملات خود در بازار فارکس سود کسب کنید، زیرا شرایط بازار می تواند تغییر کند. با این حال، در اینجا مثالی از نحوه محاسبه امید آورده شده است: انتظار = (% برد * میانگین برد) - (% باخت * میانگین باخت)

معامله گران FX امیدوارند از تغییرات نرخ مبادله بین جفت ارز سود ببرند. برای حساب های دلاری، تمام سود یا زیان به دلار محاسبه می شود و در حساب معامله گر ثبت می شود.

 

بازار FX برای کمک به مبادله یک ارز به ارز دیگر وجود دارد، تسهیلاتی که توسط شرکت‌های چندملیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز به تجارت مداوم ارزها دارند (یعنی برای حقوق و دستمزد، پرداخت برای کالاها و خدمات از فروشندگان خارجی، و ادغام و ادغام ). موسسات مالی از بازارهای فارکس برای محافظت از موقعیت ها و شرط بندی های جهت دار بر روی جفت ارز بر اساس تحقیقات بنیادی و تحلیل تکنیکال استفاده می کنند. معامله گران انفرادی نیز ممکن است ارزها را برای حدس و گمان در مورد حرکت نرخ ارز معامله کنند.

 

از آنجایی که ارزها همیشه به صورت جفت معامله می‌شوند، وقتی یک معامله‌گر معامله انجام می‌دهد، آن معامله‌گر همیشه یک ارز طولانی و ارز دیگر کوتاه است. به عنوان مثال، اگر یک معامله گر یک لات استاندارد (معادل 100000 واحد) یورو/دلار آمریکا را بفروشد، یورو را با دلار مبادله می کرد و اکنون یورو کوتاه و دلار بلند خواهد بود.

 

برای درک بهتر این پویایی، فردی که یک کامپیوتر را از یک فروشگاه لوازم الکترونیکی به قیمت 1000 دلار خریداری می کند، دلار را با یک کامپیوتر مبادله می کند. این فرد 1000 دلار کوتاه و یک کامپیوتر طولانی دارد. قیمت این فروشگاه 1000 دلار خواهد بود، اما اکنون یک کامپیوتر در موجودی آن کم است. همین اصل در مورد بازار FX نیز صدق می کند، با این تفاوت که هیچ مبادله فیزیکی صورت نمی گیرد. در حالی که همه تراکنش ها صرفاً ورودی های رایانه ای هستند، عواقب آن کمتر واقعی نیست.

اگرچه برخی از فروشندگان خرده‌فروشی ارزهای عجیب و غریب مانند بات تایلند یا کرون چک را معامله می‌کنند، اکثر معامله‌گران هفت جفت ارز نقدشونده در جهان را معامله می‌کنند که چهار “مهم” هستند:

 • یورو/دلار (یورو/دلار)
 • USD/JPY (دلار/ین ژاپن)
 • GBP/USD (پوند/دلار انگلیس)
 • USD/CHF (دلار/فرانک سوئیس).

سه جفت کالا نیز معامله می شود:

 • AUD/USD (دلار/دلار استرالیا)
 • USD/CAD (دلار/دلار کانادا)
 • NZD/USD (دلار/دلار نیوزلند)

این هفت جفت ارز اصلی حدود 80 درصد از کل معاملات سفته بازی در FX را تشکیل می دهند. با توجه به تعداد کم ابزارهای معاملاتی – بیش از 50 جفت و کراس بطور فعال معامله می شود – بازار FX بسیار متمرکزتر از بازار سهام است. 

کری محبوب‌ترین تجارت در بازار ارز است که هم توسط بزرگترین صندوق‌های تامینی و هم کوچک‌ترین دلالان خرده‌فروشی انجام می‌شود. تجارت حمل بر این واقعیت استوار است که هر ارز در جهان دارای یک سود مرتبط است. این نرخ های بهره کوتاه مدت توسط بانک های مرکزی این کشورها تعیین می شود: فدرال رزرو در ایالات متحده، بانک ژاپن در ژاپن و بانک انگلستان در بریتانیا.

مفهوم “حمل” ساده است. معامله‌گر برای مدت طولانی ارز با نرخ بهره بالا را دنبال می‌کند و خرید را با ارزی که نرخ بهره پایینی دارد تامین مالی می‌کند. به عنوان مثال، در سال 2005، یکی از بهترین جفت ها کراس NZD/JPY بود. اقتصاد نیوزلند که به دلیل تقاضای عظیم کالا از چین و بازار داغ مسکن تحریک شده بود، شاهد افزایش نرخ‌های آن به 7.25 درصد بود و در آنجا ماندگار شد در حالی که نرخ‌های ژاپن در 0 درصد باقی ماندند. معامله‌گری که برای مدت طولانی بر روی NZD/JPY حرکت می‌کرد، می‌توانست تنها از نظر بازدهی 725 واحد پایه برداشت کند. بر اساس اهرم 10:1، تجارت حمل‌ونقل به NZD/JPY می‌توانست بازدهی سالانه 72.5 درصدی را از تفاوت‌های نرخ بهره بدون هیچ مشارکتی از افزایش سرمایه ایجاد کند. این مثال نشان می دهد که چرا تجارت حمل و نقل بسیار محبوب است.

 

با این حال، قبل از عجله در تعقیب جفت با بازده بعدی بعدی، به این نکته توجه داشته باشید که وقتی معامله حمل باز می شود، کاهش می تواند سریع و شدید باشد. این فرآیند به عنوان انحلال تجارت حامل ارز شناخته می شود و زمانی اتفاق می افتد که اکثریت سفته بازان تصمیم می گیرند که تجارت حمل ممکن است پتانسیل آینده را نداشته باشد.

برای هر معامله‌گری که به‌دنبال خروج یک‌باره از موقعیت خود است، پیشنهادها ناپدید می‌شوند و سود حاصل از تفاوت نرخ بهره برای جبران زیان سرمایه کافی نیست . پیش‌بینی کلید موفقیت است: بهترین زمان برای موقعیت‌یابی حمل‌ونقل در آغاز چرخه کاهش نرخ است که به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا با افزایش تفاوت‌های نرخ بهره، حرکت را انجام دهد.

فارکس اموزش فارکس اموزشگاه فارکس دوره فارکس

سه راه برای ترید در بازار فارکس :

بیشتر معاملات فارکس به منظور مبادله ارز انجام نمی شود، بلکه بیشتر برای حدس و گمان در مورد تغییرات قیمت در آینده است، دقیقاً مانند معاملات سهام. مشابه معامله گران سهام، معامله گران فارکس تلاش می کنند ارزهایی را خریداری کنند که فکر می کنند ارزش آنها نسبت به سایر ارزها افزایش می یابد یا از شر ارزهایی که پیش بینی می کنند قدرت خرید آنها کاهش می یابد خلاص شوند. سه روش مختلف برای تجارت فارکس وجود دارد که معامله گران با اهداف متفاوت را در خود جای می دهد:

_ بازار نقدی. این بازار اصلی فارکس است که در آن جفت ارزها مبادله می‌شوند و نرخ‌های مبادله در زمان واقعی بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند.

_ بازار آتی لایه دوم . معامله گران فارکس می توانند به جای انجام یک معامله در حال حاضر، یک قرارداد الزام آور (خصوصی) با معامله گر دیگری منعقد کنند و نرخ ارز را برای مقدار ارز توافق شده در تاریخ آینده قفل و معامله کنند.

_ بازار آتی لایه اول . به طور مشابه، معامله گران می توانند یک قرارداد استاندارد را برای خرید یا فروش مقدار از پیش تعیین شده ارز با نرخ مبادله ای خاص در تاریخ آینده انتخاب کنند. این کار در بروکرها و کارگزاری ها انجام می شود و نه توسط بازیگران شخصی! ، مانند بازار فوروارد.

بازارهای آتی عمدتاً توسط معامله گران فارکس استفاده می شود که می خواهند در برابر تغییرات قیمتی آتی در یک ارز خاص سفته بازی و یا منافع خود را حفظ کنند. نرخ ارز در این بازارها بر اساس آنچه در بازار نقدی اتفاق می افتد تعیین میشود و با توجه به اینکه بزرگترین بازار، بازار فارکس است بنابراین اکثر معاملات در آن انجام می شود.

یک رکورد چاپی از دلایل معاملاتی همچون یک ابزار یادگیری عالی است. نموداری را چاپ کنید و تمام دلایل معامله را فهرست کنید، از جمله عواملی که بر تصمیمات شما تأثیر می گذارند. نمودار را با نقاط ورود و خروج خود علامت بزنید. هر گونه عقیده و دلیل مرتبط و غیر مرتبط با اقدام معاملاتی خود را روی نمودار بیان کنید، همچنین دلایل احساسی خود را برای اقدام در نقطه ای خاص از نمودار ثبت کنید. این دلایل احساسی در معاملات بازار فارکس میتوانند شامل : وحشت کردی؟ خیلی حرص خوردی؟ پر از اضطراب بودی؟ و .... باشند . معاملات خود را عینیت بخشید و تمام حرکات خود را شفاف سازی کنید ، تنها با انجام موارد و نکات فوق میتوانید کنترل ذهنی و نظم و انضباط معاملاتی خود را شکل دهید ، و زمانی که به این درجه از شناخت رسیدید میتوانید بر اساس سیستم معاملاتی خود پیشرفت کنید . درصورتی که به شناخت کافی و شفاف از نحوه تصمیمات معاملاتی خود نرسید ، رفته رفته معاملات شما بر اساس عادات یا احساسات شکل خواهد گرفت .

قوانین فارکس که باید بدانید :

هر بازاری زبان خاص خود را دارد. اینها کلماتی هستند که قبل از انجام معاملات فارکس باید بدانید:

_ Currency pair : تمام معاملات فارکس شامل یک جفت ارز است. علاوه بر ارزهای ماژور، معاملات کمتر رایجی نیز در بازار فارکس وجود دارد (مانند اگزوتیک، که ارزهای کشورهای در حال توسعه هستند).

_ Pip : به اختصار به معنای درصد در واحد است، پیپ به کوچکترین تغییر قیمت در یک جفت ارز اشاره دارد. از آنجایی که قیمت های فارکس حداقل در چهار رقم اعشار تعریف می شوند، یک پیپ برابر با 0.0001 است.

_ Bid-ask spread : مانند سایر دارایی‌ها (مانند سهام)، نرخ‌های مبادله با حداکثر مبلغی که خریداران مایلند برای یک ارز بپردازند (پیشنهاد) و حداقل مقداری که فروشندگان برای فروش نیاز دارند تعیین می‌شود. تفاوت بین این دو مقدار  اسپرد پیشنهاد و تقاضا نامیده میشود.

_ Lot : فارکس توسط چیزی که به عنوان lot شناخته می شود معامله میشود ، بعبارتی در بازار فارکس Lot به معنای یک واحد استاندارد ارز می باشد. اندازه لات معمولی 100000 واحد ارز است، اگرچه لات های کوچک (1000) و مینی (10000) نیز برای معامله بازار فارکس تعریف شده اند ، اما اکثر معاملات در این بازار بر مبنای Lot انجام میشود .

_ Leverage : برخی از معامله گران ممکن است حاضر نباشند پول زیادی برای اجرای یک معامله سرمایه گذاری کنند . اهرم در اصطلاح دیگری برای استقراض پول بکار برده میشود و به معامله گران اجازه می دهد تا بدون ورود مقادیر زیاد پول و با استفاده از قابلیت استقراض ، ارز مورد نیاز خود را در این بازار تامین نمایند و در بازار فارکس شرکت کنند.

_ Margin : با این حال، معاملات با اهرم را نمیتوان بصورت رایگان انجام داد و  معامله گران باید مقداری پول را به عنوان سپرده – یا آنچه به عنوان مارجین شناخته می شود، بگذارند .

بر اساس آخرین گزارش سه ساله (سه ساله) بانک تسویه بین المللی، حجم مبادلات ارز در بازارا جهانی فارکس در سال 2019 به 6.6 تریلیون دلار در روز رسید. برای اینکه درک بهتری از این حجم مبادلاتی داشته باشید.... ، این مقدار مبادله در بازار فارکس بیش از دو برابر تولید ناخالص داخلی سالانه کشور بریتانیا است. (مجموع کل کالاها و خدمات یک کشور).

فارکس اموزش فارکس اموزشگاه فارکس دوره فارکس

چه چیزی بازار فارکس را به حرکت در می آورد ؟

در فارکس مانند هر بازار دیگری، قیمت ارز بر اساس عرضه و تقاضای فروشندگان و خریداران تعیین می شود. با این حال، نیروهای کلان دیگری نیز در بازار فارکس نقش دارند. تقاضا برای ارزهای خاص نیز می تواند تحت تأثیر نرخ بهره، سیاست بانک مرکزی، سرعت رشد اقتصادی و محیط سیاسی در کشور مورد نظر قرار گیرد.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است که به معامله گران این بازار این فرصت را می دهد تا نسبت به اخباری که ممکن است تا مدت ها بعد بر بازار سهام تأثیر نگذارند واکنش نشان دهند. از آنجایی که بسیاری از معاملات ارز بر روی سفته بازی یا پوشش ریسک متمرکز است، برای معامله گران مهم است که از پارامترهایی که می تواند باعث افزایش شدید ارزها شود، آگاه باشند.

در آخر هفته، زمانی که بازارها بسته هستند، نمودارهای هفتگی را مطالعه کنید تا به دنبال الگوها یا اخباری باشید که می توانند بر تجارت شما تأثیر بگذارند. شاید الگویی در حال ایجاد باشد و کارشناسان و اخبار حکایت از تغییر بازار دارند. این یک نوع انعکاس است که در آن الگو می تواند کارشناسان را تشویق کند و در نهایت معامله گران با دیدن چنین الگوهایی به بازار ورود کرده و موجب تقویت الگو میشوند. فراموش نکنید که همچنان یاد بگیرید که صبور باشید.

خطرات معاملات فارکس :

از آنجایی که بازار فارکس نیاز به اهرم دارد و معامله گران از این قابلیت در معاملات خود استفاده می کنند، خطرات بیشتری برای معاملات فارکس نسبت به سایر انواع دارایی ها وجود دارد. در بازار فارکس قیمت ارز به طور مداوم در نوسان است، اما در مقادیر بسیار کم! به این معنی که معامله گران برای کسب درآمد باید معاملات بزرگ (با استفاده از اهرم) انجام دهند.

اهرم ها در صورتی که یک معامله گر یک معامله موفق داشته باشد عالی است زیرا می تواند سود را به مراتب افزایش دهد. و بلعکس اهرم ها  میتوانند ضرر و زیان‌های ناشی از معاملات ناموفق را به مراتب افزایش دهند بطوریکه حتی ضررها میتوانند  از مبلغ اولیه وام گرفته شده بیشتر شوند. به‌علاوه، اگر ارزش یک ارز بیش از حد کاهش یابد، کاربران اهرمی خود را در معرض ضرر و زیان می بینند که ممکن است تحت فشار روانی آنها را مجبور کند اوراق بهادار خریداری‌شده با وجوه استقراضی را با ضرر بفروشند. 

علاوه بر همه اینها، باید به خاطر داشته باشید که کسانی که ارزهای خارجی را معامله می کنند ماهی های کوچکی هستند که در حوضچه ای از معامله گران ماهر و حرفه ای شنا می کنند – در این راستا کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد کلاهبرداری بالقوه یا اطلاعاتی که می تواند برای معامله گران جدید در بازار فارکس گیج کننده باشد، هشدار می دهد .

شاید خوب باشد که تجارت فارکس در بین سرمایه گذاران فردی چندان رایج نیست.ارقام DailyForex نشان می دهد که فعالیت خرده (معروف به فعالیت توسط افراد غیرحرفه ای) تنها 5.5 درصد از کل بازار جهانی را به خود اختصاص می دهد، و برخی از کارگزاران بزرگ آنلاین حتی معاملات فارکس را ارائه نمی دهند.

علاوه بر این، از معدود معامله‌گران خرده‌فروشی که در معاملات فارکس شرکت می‌کنند، اکثر آنها برای کسب سود با فارکس تلاش می‌کنند.پایگاه CompareForexBrokers دریافت که به طور متوسط، 71٪ از معامله گران خرده در بازار فارکس پول خود را از دست داده اند. این امر فعالیت در بازار فارکس را تبدیل به یک استراتژی انحصاری می کند که اغلب در بهترین حالت به متخصصان این حوزه واگذار می شود.

فارکس اموزش فارکس اموزشگاه فارکس دوره فارکس

10 راه برای جلوگیری از از دست دادن پول در فارکس :

بازار جهانی فارکس بزرگترین بازار مالی در جهان است و پتانسیل کسب سود در بازار فارکس ، معامله گران جهان را  در همه سطوح به خود جذب می کند: از افراد مبتدی و تازه وارد در حال اموزش بازارهای مالی هستند تا حرفه ای های خوش سابقه با سال ها تجربه حضور در فارکس … از آنجایی که دسترسی به بازار فارکس آسان است – با حضور  شبانه روزی در این بازار و با استفاده از اهرم های قابل توجه و هزینه های نسبتا کم – بسیاری از معامله گران فارکس به سرعت وارد این بازار می شوند، اما پس از تحمل ضرر و شکست به سرعت از آن خارج می شوند. در اینجا 10 نکته برای کمک به معامله گران مشتاق اورده شده که برای جلوگیری از ضرر و ماندن در این بازی دنیای رقابتی فارکس آورده شده است.

یک حلقه بازخورد مثبت در نتیجه یک معامله خوب انجام شده مطابق با برنامه شما ایجاد می شود. وقتی یک معامله را برنامه ریزی می کنید و آن را به خوبی اجرا می کنید، یک الگوی بازخورد مثبت ایجاد می کنید. فراموش نکنید که در بازار فارکس موفقیت باعث موفقیت می شود که به نوبه خود باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود، به خصوص اگر معاملات سودآور باشند. در این حین حتی اگر ضرر کمی هم داشتید ، اما این کار را مطابق با یک معامله برنامه ریزی شده انجام دهید، در این صورت یک حلقه بازخورد مثبت ایجاد خواهید کرد.

1- یک کارگزار معتبر پیدا کنید :

در بازار فارکس نظارت بسیار کمتری نسبت به سایر بازارها وجود دارد، بنابراین ممکن است در نهایت با یک کارگزار فارکس غیر معتبر به فعالیت در این بازار بپردازید. به دلیل نگرانی در مورد ایمنی سپرده ها و یکپارچگی کلی یک کارگزار، معامله گران فارکس فقط باید با شرکتی که عضو انجمن ملی معاملات آتی (NFA) است و در کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) ثبت شده است، حساب باز کنند. به عنوان یک تاجر کمیسیون آتی. هر کشور خارج از ایالات متحده دارای نهاد نظارتی خاص خود است که کارگزاران فارکس قانونی باید در آن ثبت نام کنند. معامله گران همچنین باید در مورد پیشنهادات حساب هر کارگزار از جمله مقادیر اهرمی، کمیسیون و اسپرد ، سپرده های اولیه و سیاست های تامین مالی و برداشت از حساب تحقیق کنند. یک نماینده خدمات مشتری مفید باید اطلاعات لازم را داشته باشد و بتواند به هر سؤالی در مورد خدمات و خط‌ مشی‌های شرکت پاسخ دهد.

2- از یک حساب تمرینی استفاده کنید :

تقریباً همه پلتفرم‌های معاملاتی دارای یک حساب تمرینی و یا دمو هستند که گاهی اوقات یک حساب شبیه‌سازی شده یا حساب آزمایشی نامیده می‌شود که به معامله‌گران اجازه می‌دهد معاملات فرضی را بدون نیاز به سرمایه‌گذاری شده انجام دهند. شاید مهمترین مزیت حساب تمرینی این باشد که به معامله گر اجازه می دهد در تکنیک های ثبت سفارش ماهرتر عمل کند . چند چیز به اندازه فشار دادن دکمه اشتباه هنگام باز کردن یا خروج از یک موقعیت، برای یک حساب معاملاتی (و اعتماد معامله گر) آسیب می زند. برای مثال، معمول است که یک معامله‌گر جدید که تازه وارد بازار شده است در حین معامله و پوزیشن گیری اشتباهاتی را انجام دهد که سرمایه او را به خطر بیاندازد. خطاهای متعدد در ثبت سفارش می تواند منجر به از دست دادن پول شما خواهد شد. جدا از پیامدهای مالی ویرانگر، انجام اشتباهات معاملاتی بسیار استرس زا هستند. بنابراین حساب تمرینی به شما کمک می کند که قبل از قرار دادن پول واقعی در حساب دمو کلیه مراحل پوزیشن گیری و ثبت سفارش را مشابه با حساب واقعی تست و آزمایش کنید.

3- نمودارهای تحلیل خود را واضح نگه دارید:

هنگامی که یک معامله گر فارکس یک حساب واقعی باز می کند، ممکن است وسوسه انگیز باشد که از تمام ابزارهای تحلیل تکنیکال ارائه شده توسط پلت فرم معاملاتی استفاده کند. در حالی که اندکی از این ابزارها برای بازار فارکس مناسب هستند، لازم است که به خاطر داشته باشید که تکنیک های تجزیه و تحلیل را به حداقل برسانید تا معالات و تحلیل های شما موثر واقع شوند. استفاده از چندین نوع ابزار مشابه، مانند دو نشانگر نوسان یا دو نوسانگر، می تواند سیگنال های مخالف بدهند و تحلیل شما را دچار خطا کنند ، لازم است از انجام چنین کاری در حین تحلیل  اجتناب کنید. هر تکنیک تحلیلی  که برای افزایش عملکرد تحلیل و نتیجه معاملات استفاده نمی شود باید از نمودار حذف شود. علاوه بر ابزارهایی که بر روی نمودار اعمال می شود، به نمای کلی فضای کاری نیز توجه کنید. رنگ‌ها، فونت‌ها و انواع میله‌های قیمت (خط، میله شمعی، نوار محدوده و غیره) همگی باید به گونه ای باشند که نموداری با خواندن و تفسیر آسان ایجاد کنند که به معامله‌گر اجازه می‌دهد به طور مؤثرتری به شرایط متغیر بازار واکنش نشان دهد.

هنگامی که حساب فارکس خود را شارژ میکنید ، مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که پول شما در معرض خطر است. بنابراین، پول شما نباید برای هزینه های عادی زندگی مورد نیاز باشد. به پول معاملاتی خود مانند پول تعطیلات فکر کنید. پس از اتمام تعطیلات، پول شما خرج می شود. همین نگرش را نسبت به بازار فارکس داشته باشید. این از نظر روانی شما را برای پذیرش ضررهای کوچک آماده می کند، که این نکته مهم ترین کلید برای مدیریت ریسک شما است. با تمرکز بر معاملات و پذیرش ضررهای کوچک به جای شمارش مداوم سهام خود، بسیار موفق تر خواهید بود.

ریسک را می توان از طریق دستورات توقف ضرر کاهش داد که با نرخ ارز مشخصی از موقعیت خارج می شوند. دستورهای توقف ضرر یک ابزار ضروری مدیریت ریسک فارکس هستند زیرا می توانند به معامله گران کمک کنند تا ریسک خود را در هر معامله محدود کنند و از ضررهای قابل توجه جلوگیری کنند. با استفاده از مثال بالا، تصور کنید که معامله‌گر برای هر معامله یک دستور توقف ضرر داشته باشد، به این معنی که آنها مایل به از دست دادن 1200 دلار در هر معامله هستند اما همچنان 600 دلار در هر معامله برنده به دست می‌آورند. یک باخت می تواند دو معامله برنده را از بین ببرد. اگر معامله‌گر به دلیل جلوگیری از حرکت‌های نامطلوب بازار، چندین ضرر را تجربه متحمل شود، برای جبران این زیان، به درصد برد بسیار بالاتر و غیرواقعی نیاز دارد. اگرچه داشتن یک استراتژی معاملاتی برنده بر اساس درصد مهم است، اما مدیریت ریسک و ضررهای احتمالی نیز بسیار مهم است تا حساب کارگزاری شما را از بین نبرد.

قبل از معامله، تعیین سطح ریسکی که در هر معامله از نظر روانی راحت باشید و اینکه چقدر می‌توانید به طور واقعی به دست آورید، مهم است. نسبت ریسک به پاداش به معامله گران کمک می کند تا تشخیص دهند که آیا شانسی برای کسب سود در بلندمدت دارند یا خیر. برای مثال، اگر زیان احتمالی در هر معامله 200 دلار و سود بالقوه هر معامله برابر با 600 دلار باشد، نسبت ریسک به پاداش برابر با 1:2 خواهد بود. اگر ده معامله انجام شود و فقط در چهار معامله از ده معامله سود کسب شود، کل سود برابر با 2400 دلار (4*600 دلار) خواهد بود. در نتیجه، شش معامله از ده معامله با قیمت 200 دلار، که معادل 1200 دلار میشود در مجموع بعنوان زیان معامله گر میباشد. به عبارت دیگر، یک معامله گر در ده معامله ای که انجام میدهد سود کسب می کند، علیرغم اینکه فقط در 40٪ مواقع معاملات او موفق بوده است.

بسیاری از معامله گران با اطلاعات متناقضی که هنگام نگاه کردن به نمودارها در بازه های زمانی مختلف رخ می دهد، گیج می شوند. آنچه به عنوان یک فرصت خرید در نمودار هفتگی نشان داده می شود، می تواند به عنوان یک سیگنال فروش در نمودار روزانه نشان داده شود. بنابراین، اگر مسیر اصلی معاملات خود را از نمودار هفتگی انتخاب می کنید و از نمودار روزانه بعنوان سیگنال گیری زمان ورود استفاده می کنید، حتماً این دو را همگام کنید. به عبارت دیگر، اگر نمودار هفتگی به شما سیگنال خرید می دهد، صبر کنید تا نمودار روزانه نیز سیگنال خرید را تایید کند. فراموش نکنید که زمان خود را هماهنگ نگه دارید.

انتخاب یک کارگزار معتبر از اهمیت بالایی برخوردار است و صرف زمان برای تحقیق در مورد تفاوت بین کارگزاران بسیار مفید خواهد بود. شما باید سیاست های هر کارگزار و نحوه ایجاد بازار را بدانید. به عنوان مثال، معامله در بازارهای خارج از بورس یا بازار نقدی با معامله در بازارهای بورس محور متفاوت است. همچنین مطمئن شوید که پلت فرم معاملاتی کارگزار شما برای تحلیلی که می خواهید انجام دهید مناسب است. به عنوان مثال، اگر دوست دارید اعداد فیبوناچی را مبادله کنید ، مطمئن شوید که پلت فرم کارگزار می تواند خطوط فیبوناچی را ترسیم کند. یک کارگزار خوب با یک پلت فرم ضعیف، یا یک پلت فرم خوب با یک کارگزار ضعیف، می تواند مشکل ساز باشد. مطمئن شوید که از هر دو بهترین استفاده را می کنید.