Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

tsetmc چیست؟

موضوع مقاله : tsetmc چیست؟
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * tsetmc چیست؟ * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * tsetmc چیست؟ * همراه ما باشید .

tsetmc

مرجع اصلی و رسمی آمار معاملات

همیشه برای دریافت معتبرترین و درست‌ترین اطلاعات در هر حوزه‌ای باید به دنبال منبع اصلی و تخصصی بود. خوشبختانه اکنون با پیشرفت‌های حاصل شده در فضای دیجیتال مانند فضای سرمایه گذاری آنلاین می‌توان با حرکت موس و فشار دادن کلیدهای آن روی گزینه‌های صفحه رایانه به منابع اصلی اطلاعات بازارهای مالی و زمینه‌های سرمایه گذاری دسترسی داشت. حالا که حرف از ارتباط میان زمینه‌های سرمایه گذاری و فضای آنلاین زدیم، بهتر است به بارزترین زمینه سرمایه گذاری یعنی بورس اشاره کنیم که از حضور وبسایت‌ها برای اطلاع‌رسانی بهترین استفاده را کرده است. سایت tsetmc مرجع اصلی و رسمی آمار معاملات در بورس است که به طور لحظه‌ای وضعیت معاملات و دیگر ابعاد مربوط به بازار سهام را در اختیار عموم قرار می‌دهد. ابعاد و زوایای متنوع در tsetmc فرصتی را می‌طلبد تا به بررسی ساختاری این وبسایت و همچنین شناخت ابزار آن بپردازیم. آشنایی و تسلط بر سایت tsetmc باعث می‌شود تا بتوانیم برای انجام معاملات و یا با خبر شدن از وضعیت سهامی که در پرتفو داریم تصمیم بهتر و معقول‌تری بگیریم.

tsetmc چیست؟

قبل از این‌که به بررسی ساختار سایت tsetmc بپردازیم به تجزیه نام اختصاری و شرکتی که صاحب آن است خواهیم پرداخت. TSETMC مخفف عبارت انگلیسی Tehran Securities Exchange Technology Management CO است که به فارسی می‌شود «شرکت مدیریت فناوری بورس تهران». شرکت مدیریت فناوری بورس تهران با راه‌اندازی این وبسایت تلاش دارد تا سرمایه گذاران را به بهترین شکل ممکن از آخرین وضعیت معاملات بازار بورس مطلع کند. گفتنی است که این وبسایت از پرکاربردترین صفحاتی است که در فضای گسترده سرمایه گذاری آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

tsetmc

بررسی ساختار TSETMC

سایت tsetmc می‌تواند به عنوان یک ابزار تمام عیار به کمک ما در انجام معاملات‌مان بیاید؛ البته به این شرط که ساختار آن را خوب بشناسیم و بدانیم برای آگاهی مورد نیازمان باید به کدام قسمت از آن مراجعه کنیم. از بورس اوراق بهادار تهران گرفته تا فرابورس ایران و بورس انرژی همگی در ساختار این وبسایت جایگاه مشخصی دارند. اگر اشاره‌گر موس را روی هر کدام از اطلاعات اختصاصی این وبسایت نگه دارید می‌توانید اطلاعاتی که برای توضیح هر کدام‌شان ظاهر می‌شوند را ببینید. گزینه‌های دیده‌بان که در تصویر زیر نمایش داده می‌شوند قسمت‌های اولی هستند که می‌توان از آن‌ها برای انجام مراحل موردنیاز در دریافت اطلاعات استفاده کرد.

ابزارهای وبسایت TSETMC

از آن‌جایی که ابزار موجود در سایت tsetmc تعداد قابل توجهی دارند و باید هر کدام را به طور مجزا شناخت، بهتر است با الویت‌بندی سراغ معرفی و بررسی هر کدام از آن‌ها برویم. در تصویر بالا، گزینه‌هایی از صفحه را دیدیم که به صورت گزینه‌ای آمده است.

در نمایی بازتر از این صفحه فهرست نمادها بر اساس طبقه بندی صنایع در دسترس افراد قرار گرفته‌اند. اگر به وبسایت مراجعه کنید متوجه تغییر قیمت‌ها به صورت لحظه‌ای می‌شوید.

 در همان گزینه‌های بالای صفحه می‌توانید از گزینه «تنظیمات» برای دسته بندی دلخواهِ مواردی مانند گروه‌بندی صنایع مختلف، نمایش اعداد بزرگ و چگونگی نمایش آن‌ها، بازار انتخابی و انواع اوراق، ارزش بازار، اولین قیمت، زمان معامله، P/E و سبد انتخابی استفاده کنیم.

قسمت جست و جوی نماد

از گزینه «جستجو» می‌توان برای پیدا کردن اطلاعات کامل نماد موردنظرمان استفاده کنیم. به عنوان مثال در تصویر زیر برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به سهام فولاد مبارکه اصفهان کلمه «فولاد» را نوشتیم و در اول فهرست نام فولاد مبارکه اصفهان به نمایش درآمده است.

صفحه متناظر هر نماد

صفحه متناظر در سایت tsetmc از آخرین قیمت معاملات و قیمت پایانی سهم را به نمایش می‌گذارد. میانگین و احتساب حجم مبنا در اول جلسه معاملات در این صفحه جا می‌گیرد. تعداد، حجم و همچنین ارزش معاملات و ارزش بازار شرکت موردنظر هم در صفحه متناظر برای افراد به نمایش درمی‌آید.

اگر به حروف B و M برخوردید بدانید که B به معنای میلیارد و M به معنای میلیون است.

زبانه «در یک نگاه»

اولین زبانه‌ای که به چشم می‌بینیم «بورس در یک نگاه» است. بازار نقدی بورس و پیغام‌های ناظر بازار و همچنین نمادهای پرتراکنش در بورس در کادر اول این زبانه به نمایش درمی‌آیند.

زبانه شاخص‌ها

این زبانه برای نمایش شاخص کل و همچنین شاخص کل هم‌وزن در سایت tsetmc تعبیه شده است. البته که شاخص منتخب و گروه صنایع مختلف و شاخص‌های منتخب بر اساس درصد هم در این زبانه نشان داده می‌شوند.

زبانه عرضه و تقاضا

برترین‌های عرضه و تقاضا را با فشار دادن این زبانه می‌توان دید. نمادهایی که بالاترین صف خرید و فروش را دارند، بر مبنای ارزش‌شان در زبانه عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فرابورس ایران در tsetmc؛ شرکت‌های کوچک و بزرگ

نوبت به قسمت فرابورس ایران در سایت tsetmc می‌رسد. در این قسمت جدا از دسترسی به اطلاعات مربوط به بورس اوراق بهادار تهران، زبانه‌هایی که به ارائه اطلاعات بازار پایه و شرکت‌های کوچک و متوسط می‌پردازند را هم در اختیار داریم.

شرکت‌های دانش بنیان که تازه شروع به فعالیت کردند و همچنین شرکت‌های کوچک و متوسط که در بازار فرابورس پذیرفته شده‌اند، همگی در این بازار حضور دارند.

دیده‌بان بازار

دیده‌بان بازار همانطور که در تصویر بالا معرفی شد، یکی از صفحه‌های پرکاربرد سایت tsetmc برای فعالان بازار است که امکان نمایش معاملات و درخواست‌های خرید و فروش، تغییر چیدمان و ساخت سبد سهام را به کاربر می‌دهد.

 در این صفحه، لیست نمادهای بازار، براساس طبقه‌بندی صنعت نشان داده می‌شود. لازم به ذکر است که اطلاعات هر نماد به‌صورت لحظه‌ای به‌روز می‌شود.

فهرست مطالب