Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

نماد جفت ارز EUR/JPY

موضوع مقاله : نماد جفت ارز EUR/JPY
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * نماد جفت ارز EUR/JPY * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * نماد جفت ارز EUR/JPY * همراه ما باشید .

بررسی نماد فارکس

نماد جفت ارز EUR/JPY

اواخر سال 2017 میلادی، ژاپن و اتحادیه ی اروپا، وارد روابط تجاری آزاد شدند. این قراررداد در طی سال 2018 به امضا رسید و در سال 2019 وارد مرحله اجرایی شد. ازین رو ژاپن می بایست مرزهای تجاری خود را بر روی صادرات مواد لبنیاتی و صنایع ماکارونی اروپا، باز نموده و اتحادیه ی اروپا نیز می بایست مالیات خودرو های وارداتی، از ژاپن را کاهش میداد.

در این بین، اروپا سعی داشته تا ممنوعیت سفارشات کارخانه ای، از کشورهای خارجی را، لغو نموده و پس از امضای قرارداد تجاری اروپا و چین، نرخ صادرات اروپا به چین را به میزان %30 افزایش دهد.

بدین سبب، نرخ تولیدات ناخالص داخلی نیز، به میزان %30 افزایش خواهد یافت. این منطقه، جمعیتی بیش از 600 میلیون نفر را دارا می باشد. نرخ گذاری های یورو و ین نیز، تاثیر بسزایی از عهد نامه ی تجاری جدید بین این دو منطقه، خواهند گرفت.

یورور در اتحادیه اروپا

یورو (به الفبای لاتین: Euro) (نماد: €؛ کد ایزو: EUR) یکای پول کشورهای منطقه یورو است که به ۱۰۰ سنت تقسیم می‌شود. استفاده از یورو در اول ژانویه سال 2002 رسماً در کشورهای آلمان، فرانسه، بلژیک، اتریش، اسپانیا، پرتغال، یونان، ایتالیا، ایرلند، لوکزامبورگ، هلند و فنلاند آغاز شد و اکنون در 19 کشور از 27 عضو اتحادیه اروپا به‌طور رسمی در جریان است.

یورو خارج از اروپا نیز در برخی از بازمانده‌های مستعمرات کشورهای اروپایی نظیر گویان فرانسه، گوادلوپ، مارتینیک، مایوت، رئونیون، جزایر قناری و سن پیر و میکلون رایج است.

ضرب هر سکه (سنت) یا (یورو) در هر کشور عضو منطقه یورو شکل خاص و طرح خودش را دارد. سکه‌های ضرب هلند، اسپانیا، فنلاند، آلمان، فرانسه و… با یکدیگر متفاوت هستند.

ایده یکای پول یکسان، نخستین بار توسط ژاک دلور، وزیر اقتصاد سابق فرانسه که از سال 1985 تا 1995 ، ریاست کمیسیون اروپا را به عهده داشت، ارائه شد. هدف این بود که هویت اروپایی در بازارها تقویت شده و تثبیت قیمت‌ها، رشد اقتصادی و منافع تجاری نصیب اعضا شود. 

دلور در گزارشی که در سال 1989 ارائه داد، یکای پول مشترک را یک هدف پولی مشترک توصیف کرد که تاحدی موجب رهایی کامل از جنبش‌های سرمایه‌داری خواهد شد. یکای پول یورو که بزرگ‌ترین قدرت تجاری دنیا را شکل داد، با هدف وصل‌کردن کشورهای اروپایی برای مقاصد تجاری و سیاسی، یورو در بحبوحه آشوب‌های سیاسی و اقتصادی به وجود آمد؛ دیوار برلین در سال 1989 فروریخته بود و آلمان‌ها در اندیشه اتحاد بودند، در شرق اروپا بساط کمونیسم برچیده شده بود و منطقه شاهد فراز و فرودهای بسیار بود. 

با پایان جنگ جهانی دوم، اتحادیه اروپا تأسیس شده بود اما اقتصاد منطقه در مسیر تک قطبی‌شدن حرکت می‌کرد. پیمان ماستریخت در تاریخ 7 فوریه 1992 در یکی از شهرهای هلند به نام ماستریخت به امضا رسید و از سال 1993  به اجرا درآمد. این معاهده، ساختار یک یکای پول مشترک را طراحی کرد؛ نماد این ارز جدید از حرف اپسیلون در الفبای یونانی (ε) الهام گرفت و از سال 2001 ، سکه‌ها و اسکناس‌های آن توسط بانک مرکزی اروپا منتشر و وارد بازار شد.

ین ژاپن

واحد ارزی ین ژاپن (با کد بانکی JPY) واحد ارزی اسلی ژاپن شناحته می شود. این واحد ارزی به عنوان یکی از مهم ترین واحد های پولی رزرو دنیا، محسوب می شود. توضیع پول ین نیز، از طریق بانک مرکزی ژاپن، انجام می گیرد.

10 نکته در مورد ین ژاپن

  • بنا بر اعلام وزارت دارایی ژاپن، در حال حاضر 9.97 میلیارد قطعه اسکناس 10 هزار ینی، 660 میلیون قطعه اسکناس 5000ینی، 100 میلیون قطعه اسکناس 2000 ینی و 4.2 میلیارد قطعه اسکناس 1000 ینی در چرخه مبادلات پولی جهانی وجود دارد.
  • در سال 1984 میلادی بانک مرکزی ژاپن تصمیم گرفت در راستای حفظ سیاست بی‌طرفانه و مستقل از احزاب سیاسی، از تصویر هیچ چهره سیاسی در اسکناس‌های این کشور استفاده نکند. از آن زمان به بعد در اسکناس‌های ین از چهره‌های غیر سیاسی استفاده می‌شود.
  • ین از سال 1981 به عنوان واحد پولی ژاپن برگزیده شد و استاندارد مبتنی بر طلا بر آن حاکم است.
  • ین کلمه‌ای ژاپنی به معنی گرد یا دایره‌ای شکل است و دلیل نامگذاری آن، دایره‌ای شکل بودن سکه است. مردم ژاپن ین را ” اوکانه” نیز خطاب می‌کنند که به معنی پول است.
  • ین دارای ویژگی‌های امنیتی زیادی است که جعل آن را دشوار می‌سازد. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به هولوگرام مخصوص و قابلیت درخشندگی در اشعه فرابنفش اشاره کرد.
  • ین سومین ارز پر مبادله جهان پس از دلار و یورو است.
  • ین پس از دلار، یورو و پوند، چهارمین سهم را از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان دارد.
  • قرار دادن ین در مایکروویو در ژاپن 200 هزار ین جریمه دارد.
  • ین ژاپن در صورتی که به آرامی روی آب قرار گیرد در آب شناور باقی خواهد ماند.
  • هزینه ضرب سکه یک ینی از ارزش این سکه بیشتر است.
 

ین به عنوان واحد پول کشور ژاپن با پشت سر گذاشتن فراز و نشیب‌های بسیار، حال به ارزش واقعی خود رسیده است. اگرچه این واحد پولی براساس استاندارد نقره در نظر گرفته شده بود، با افت ارزش نقره دولت ژاپن مجبور به قبول استاندارد طلا شد.

در نظر گرفتن نرخ ثابت برای ین ژاپن بی‌نتیجه ماند و دولت ژاپن نرخ ین را آزاد اعلام کرد. با گسترش صادرات کشور ژاپن، ین کم‌کم به جایگاه امروزی خود نزدیک شد و حال در جایگاه سومین ارز متداول جهان جا خوش کرده است.

نرخ گذاری جفت ارز EUR/JPY

جفت ارز EUR/JPY، در بازار فارکس دارای نرخ گذاری مستقیم بوده، که بر اساس تحرکات نرخی واحد ارزی EUR، تغییر می نماید. واحد ارزی JPY نیز، از نرخ متغییر برخوردار می باشد.

رشد نرخ گذاری های این جفت ارز مبنی بر تحکیم یابی نرخ یورو اتحادیه ی اروپا EUR، می باشد. به منظور خرید EUR، نیاز به پرداخت میزان بیشتری از JPY است. کاهش نرخ گذاری های این جفت ارز، مبنی بر تحکیم یابی نرخ JPY نسبت به EUR به شمار می آید. با استفاده از نمودار نرخی این جفت ارز نیز، می توانید به تحلیل گرایش ها و نوسانات و همچنین تجارت ارزی بپردازید.

فهرست مطالب