Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

پرایس اکشن چیست؟

موضوع مقاله : پرایس اکشن چیست؟
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * پرایس اکشن چیست؟ * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * پرایس اکشن چیست؟ * همراه ما باشید .

پرایس اکشن چیست؟

اقدام قیمت، ویژگی‌های حرکت قیمت اوراق بهادار را توصیف می‌کند. این حرکت اغلب با توجه به تغییرات قیمت در گذشته اخیر تحلیل می شود. اگر بخواهیم به زبان ساده، پرایس اکشن را توضیح دهیم، پرایس اکشن یک تکنیک معاملاتی است که به معامله‌گر اجازه می‌دهد به جای اینکه بر بر شاخص‌های فنی تکیه کند، بازار را بخواند و بر اساس حرکات اخیر و واقعی قیمت تصمیم‌گیری کند .

 استراتژی معاملاتی پرایس اکشن به  ابزارهای تحلیل تکنیکال وابسته است. زیرا فاکتورهای تحلیل بنیادی را نادیده می گیرد و بیشتر به حرکت قیمت تمرکز می کند.

ابزارهای مورد استفاده برای معاملات پرایس اکشن

از آنجایی که معاملات پرایس اکشن به داده‌های تاریخی اخیر و حرکت‌های قیمت گذشته مربوط می‌شود، همه ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند نمودارها، خطوط روند، باندهای قیمت ، نوسانات بالا و پایین، سطوح فنی (حمایت، مقاومت و تثبیت) و غیره بر اساس انتخاب معامله گر و تناسب استراتژی در نظر گرفته می شود.

ابزارها و الگوهایی که معامله‌گر مشاهده می کند می‌توانند شامل نوارهای قیمت ساده، نوارهای قیمت، شکست‌ها، خطوط روند یا ترکیبات پیچیده شامل کندل‌ها ، نوسانات، کانال‌ها و غیره باشند.

از جنبه های مهم معاملات پرایس اکشن می توان به تفاسیر روانشناختی و رفتاری و اقدامات بعدی، همانطور که معامله گر تصمیم می گیرد، اشاره کرد.

به عنوان مثال، مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، اگر سهامی که روی 580 شناور است از سطح روانی تعیین شده شخصی 600 عبور کند، معامله گر ممکن است یک حرکت صعودی بیشتر را برای گرفتن یک موقعیت خرید فرض کند . معامله‌گران دیگر ممکن است دیدگاه مخالفی داشته باشند – به محض اینکه 600 به دست آمد، آنها یک تغییر قیمت را فرض می‌کنند و بنابراین یک موقعیت کوتاه می‌گیرند.

هیچ کدام از دو معامله‌گر یک اقدام قیمتی خاص را نمی توانند به یک شکل تفسیر کنند، زیرا هر کدام تفسیر، قوانین تعریف‌شده و درک رفتاری متفاوت خود را از آن خواهند داشت. از سوی دیگر، یک سناریوی تحلیل تکنیکال (مانند عبور 15  DMA  از 50 DMA) رفتار و اقدام مشابه (موقعیت طولانی) از چندین معامله‌گر را به همراه خواهد داشت.

در کل، معاملات پرایس اکشن یک نوع روش معاملاتی سیستماتیک است که به کمک ابزارهای تحلیل تکنیکال و تاریخچه اخیر قیمت‌ها  که در آن معامله‌گران می‌توانند با توجه به وضعیت ذهنی، رفتاری و روان‌شناختی خود در یک سناریوی معین تصمیم بگیرند کمک می کند.

مراحل معامله پرایس اکشن

بیشتر معامله گران باتجربه و با سابقه که معاملات پرایس اکشن را دنبال می کنند، گزینه های متنوعی را برای شناخت الگوهای معاملاتی، سطوح ورود و خروج، توقف ضرر و مشاهدات مرتبط برای خود نگه می دارند. اگر فقط از یک استراتژی در یک یا چند سهام بخواهیم استفاده کنیم ممکن است فرصت های معاملاتی کافی برای ما ارائه داده نشود. اکثر سناریوها شامل یک فرآیند دو مرحله ای هستند:

  1. شناسایی یک سناریو: مانند ورود قیمت سهام به فاز بازار گاوی یا بازار خرسی، محدوده کانال، شکست و غیره.
  2. در این سناریو، شناسایی فرصت‌های معاملاتی: مانند زمانی که سهام در حالت صعودی قرار دارد، آیا احتمال دارد بیش از حد عقب‌نشینی کند. این یک انتخاب کاملاً ذهنی است و می‌تواند بین معامله‌گران متفاوت باشد، حتی با توجه به سناریوی یکسان.

در اینجا به چند نمونه اشاره شده است:

  • یک سهم طبق نظر معامله گر به بالاترین حد خود می رسد و سپس به سطح پایین تری عقب می نشیند. پس از آن معامله‌گر می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا برای بالا  رفتن  یک سقف دوتایی تشکیل می‌دهد یا پس از یک بازگشت متوسط ممکن است بیشتر کاهش یابد.
  • معامله گر یک کف و یک سقف را برای قیمت سهام خاص بر اساس فرض نوسانات کم و بدون شکست تعیین می کند. اگر قیمت سهام در این محدوده باشد  معامله‌گر می‌تواند با فرض اینکه کف/سقف تعیین‌شده به‌عنوان سطوح حمایت/مقاومت عمل می‌کند، موقعیت‌هایی را بدست آورد، یا دیدگاه دیگری مبنی بر شکست سهام در هر جهت داشته باشد.
  • یک سناریوی شکست تعریف شده در حال برآورده شدن و سپس فرصت معاملاتی موجود از نظر ادامه شکست (پیشرفت در همان جهت) یا عقب نشینی شکست (بازگشت به سطح گذشته)

همانطور که مشاهده می شود، معاملات پرایس اکشن از نزدیک توسط ابزارهای تحلیل تکنیکال یاری می شود، اما فراخوان معاملاتی نهایی به فرد معامله گر بستگی دارد و به جای اجرای مجموعه ای از قوانین سختگیرانه، انعطاف پذیری را ارائه می دهد.

محبوبیت معاملات پرایس اکشن

معاملات پرایس اکشن برای معاملات کوتاه مدت و میان مدت با سود محدود به جای سرمایه گذاری های بلندمدت مناسب تر است.

بیشتر معامله گران این باور را دارند که بازار از یک الگوی تصادفی پیروی می کند و راه سیستماتیک روشنی برای تعریف استراتژی وجود ندارد که همیشه کارساز باشد. با ترکیب ابزارهای تحلیل تکنیکال با تاریخچه اخیر قیمت برای شناسایی فرصت های تجاری بر اساس تفسیر خود معامله گر، معاملات پرایس اکشن از حمایت زیادی در جامعه معاملاتی برخوردار است.

 نحوه رفتار قیمت اوراق بهادار یا دارایی، معمولا در کوتاه مدت، اشاره می کند. زمانی که به صورت گرافیکی در طول زمان رسم می شود، عمل قیمت را می توانیم تحلیل کنیم که  اغلب به صورت نمودار خطی یا نمودار کندل استیک است .

تحلیلگران فنی اقدامات قیمت در نمودارها را دنبال می کنند تا به  الگوها یا شاخص هایی دست یابند که می توانند به پیش بینی نحوه رفتار یک اوراق بهادار در آینده و زمان بندی نقاط ورود و خروج معاملات کمک کنند. ابزارهای فنی مثل میانگین متحرک و نوسانگرها از عمل قیمت گرفته شده اند و در آینده برای اطلاع دادن به معامله گران پیش بینی می شود.

برخی از محدودیت های استفاده از پرایس اکشن چیست؟

اقدام قیمت معمولا ذهنی است و باعث می شود که معامله گران  نمودار یا تاریخچه قیمت یکسان را تا حدی متفاوت تفسیر کنند که این کار منجر به تصمیمات متفاوت می شود. محدودیت دیگر این است که عملکرد قیمت قبلی همیشه پیش بینی درستی برای نتایج آینده نیست.

در نتیجه، معامله‌گران فنی باید بتوانند طیف گسترده ای از ابزارها را برای تأیید اندیکاتورها به کار گیرند و در صورت درست نبودن پیش‌ بینی‌ها، آماده خروج از معاملات باشند.

تئوری‌ها و استراتژی‌های زیادی در مورد معاملات پرایس اکشن وجود دارد که هر کدام ادعا می‌کنند نرخ موفقیت بالایی دارند، اما معامله‌گران باید آگاه باشند ، زیرا فقط داستان‌های موفقیت خبرساز هستند.

تجارت پتانسیل این را دارد که سودهای چشمگیر را کسب کند. این به معامله گر بستگی دارد که به بتواند ببیند و درک کند، آزمایش کند، انتخاب کند و در نهایت  تصمیم بگیرد و سعی کند از بهترین فرصت های به دست آمده برای کسب سود بهترین استفاده را ببرد.

فهرست مطالب