Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

معرفی کریپتو کارنسی یا رمز ارز

موضوع مقاله : معرفی کریپتو کارنسی یا رمز ارز
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * معرفی کریپتو کارنسی یا رمز ارز * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * معرفی کریپتو کارنسی یا رمز ارز * همراه ما باشید .

کریپتوکارنسی یا رمز ارز چیست؟

کریپتوکارنسی شکل دیجیتالی ارز است که از رمزنگاری برای ایمن سازی فرآیندهای مربوط به تولید واحدها، انجام معاملات و تأیید مبادله مالکیت ارز استفاده می کند.

اغلب ارزهای مدرن اغلب به عنوان ارز “فیات” شناخته می شوند که توسط یک نهاد دولتی تنظیم و تولید می شود. برای مثال، دلار آمریکا یک ارز فیات است. در مقابل، ارز دیجیتال توسط هیچ مقام دولتی صادر نمی شود. معمولاً مستقیماً توسط یک مرجع واحد مدیریت نمی شود، بلکه در یک رویکرد اجماع توزیع شده کار می کند.

کریپتوکارنسی نام خود را از ترکیب «رمز نگاری» و «ارز» به دست آورده است. در قلب همه ارزهای دیجیتال یک الگوریتم رمزنگاری با رمزگذاری پیچیده وجود دارد. ارز دیجیتال با حل بخشی از یک الگوریتم هش رمزنگاری در یک زنجیره طولانی ایجاد می شود. این یک واحد فیزیکی، مانند یک سکه یا اسکناس دلار نیست، بلکه یک محاسبات ریاضی است. دارایی‌های ارز دیجیتال اغلب در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌شوند که ارز دیجیتال را ردیابی می‌کند.

یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده تمامی تراکنش های ارزهای دیجیتال را در سراسر جهان نظارت می کند. در مورد ارز دیجیتال محبوب بیت کوین، دفتر کل توزیع شده چیزی است که به عنوان بلاک چین شناخته می شود ، که یک سیستم دیجیتالی است که بلوک های هش رمزنگاری را ردیابی می کند.

چگونه می توانید ارز رمزنگاری شده را دریافت کنید؟

بیشتر ارزهای رمزنگاری شده از طریق فرآیندی ایجاد می شوند که معمولاً به آن رمزنگاری می گویند. با رمزنگاری، از سیستم‌های GPU پرقدرت برای رمزگشایی هش رمزنگاری برای ایجاد یک بلوک جدید استفاده می‌شود. هر نوع ارز دیجیتال دارای تعداد محدودی بلوک است که می توان آنها را استخراج کرد. با گذشت زمان، استخراج سکه از یک ارز دیجیتال معتبر پیچیده‌تر و دشوارتر می‌شود. به عنوان مثال، در سال 2010، یک کاربر معمولی با یک سیستم مجهز به GPU ممکن است بتواند بیت کوین را استخراج کند. با این حال، نیازهای محاسباتی امروزه به طور قابل توجهی پیچیده تر شده اند و رمزنگاری را به طور فزاینده ای پیچیده می کنند.

در روزهای اولیه برخی از ارزهای رمزنگاری شده، سازندگان این ارز اغلب به سادگی سکه هایی را برای کمک به ارتقای استفاده از آنها می دهند. به عنوان مثال، Dogecoin به دلیل ارائه سکه های رایگان به کاربران قبل از سال 2020، از طریق چیزی که به عنوان Doge Faucet شناخته می شد، شناخته شده بود.

یک راه محبوب برای کمک به جلب توجه و ارزش برای یک ارز دیجیتال جدید، ارائه اولیه سکه (ICO) است. با یک ICO، گروهی که یک ارز دیجیتال راه اندازی می کند، به سرمایه گذاران بالقوه مقدار معینی از ارز دیجیتال جدید را در ازای نرخ ثابت ارز فیات یا یک ارز دیجیتال دیگر، به طور معمول بیت کوین یا اتریوم، ارائه می دهد.

در حال حاضر، رایج‌ترین راه برای کسب ارز دیجیتال از طریق صرافی رمزنگاری شده است. در یک صرافی، کاربران یک ارز دیجیتال معین را یا با یک ارز فیات، مانند دلار آمریکا، یا با یک ارز دیجیتال دیگر خریداری می‌کنند. به عنوان مثال، یک کاربر می تواند Dogecoin را با بیت کوین خریداری کند و بالعکس. صرافی‌های ارزهای دیجیتال همچنین جایی هستند که افراد نوع خاصی از ارز دیجیتال را به پول نقد یا ارز فیات تبدیل می‌کنند.

انواع ارز های دیجیتال

انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال وجود دارد، دقیقاً به همان شکلی که بسیاری از ارزهای فیات مختلف توسط دولت‌های جهانی صادر می‌شوند. در حالی که بیت کوین مسلماً شناخته شده ترین است، بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر در طول سال ها ظهور کرده اند. اینها شامل Dogecoin و Ethereum محبوب در اینترنت است . در زیر خلاصه ای از ارزهای رمزنگاری شده محبوب ارائه شده است:

بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال همه منظوره است و پیشگام اصلی در این صنعت است. این با استفاده از بلاک چین عمل می کند، که به بیت کوین اجازه می دهد تا به صورت دیجیتالی کدهای هش ناشناس و به شدت رمزگذاری شده را در یک شبکه همتا به همتا مبادله کند. این توسط ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است که نام واقعی او هرگز فاش نشده است.

دوج کوین

Dogecoin، که اغلب به آن به سادگی با عنوان Doge شناخته می شود، به عنوان یک تقلید مسخره آمیز بر اساس الگوی رفتاری اینترنتی Doge ایجاد شد . این ارز تقریباً بی ارزش بود تا اینکه ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و سرمایه گذار مارک کوبان، در سال 2021 شروع به محبوبیت آن کردند.

اتریوم

اتریوم در سال‌های اخیر به عنوان رقیب اصلی بیت‌کوین در ارزهای دیجیتال ظاهر شد. با استفاده از منبع باز، توزیع بلاک چین و قراردادهای هوشمند از طریق زبان برنامه نویسی Solidity اتریوم، تعدادی قابلیت را معرفی کرد که در بیت کوین وجود نداشت. ارز دیجیتال ایجاد شده توسط اتریوم اتر نام دارد.

لایت کوین

به‌عنوان جایگزین اولیه آلت‌کوین یا بیت‌کوین، لایت‌کوین در ابتدا به لطف استفاده از الگوریتم هش Scrypt، که از نظر طرفداران، مدیریت آن آسان‌تر از رمزگذاری SHA-256 توسط بیت‌کوین بود، به شهرت رسید.

استفاده عملی از ارز دیجیتال

امروزه ارزهای دیجیتال مورد توجه موسسات مالی بزرگ قرار گرفته و برخی به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری خوب به آن نگاه می کنند. برای سرمایه‌گذارانی که نمی‌خواهند مستقیماً ارزهای دیجیتال را خریداری و نگهداری کنند، انواع صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) نیز وجود دارد، مانند Hashdex Nasdaq Crypto Index ETF ( HDEX.BH )، که سبدی از ارزهای دیجیتال را ردیابی می‌کند.

در روزهای اولیه بیت کوین، بسیاری امیدوار بودند که از این ارز دیجیتال برای خرید اقلام روزمره مانند پیتزا استفاده شود. در سال 2010، لازلو هانیچ پیتزای 41 دلاری از پاپا جانز خرید که در آن زمان 10000 بیت کوین پرداخت کرد. در سال 2021، این مقدار بیت کوین بیش از 380 میلیون دلار ارزش داشت.

تسلا و سایر شرکت‌های بزرگ در سال‌های اخیر ایده پذیرش بیت‌کوین را به‌سختی بازی می‌کنند. با این حال، برندهای بزرگ تمایل دارند برای مدت طولانی به این مفهوم پایبند نباشند. بی ثباتی ذاتی در ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، استفاده از آنها را برای استفاده روزمره چالش برانگیز کرده است.

در سال 2021، دولت السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را به عنوان ارز رسمی پذیرفت. به این ترتیب، شهروندان باید بتوانند از بیت کوین برای پرداخت مالیات و سایر خدمات دولتی استفاده کنند.

فهرست مطالب