630px-Flag_of_Iran.svg.png
امروز مورخ ۰۷ /۰۹ /۱۴۰۱ : برگزاری سمینار آموزشی ویژه بازار فارکس با حضور کمپانی هلمن گروپ کشور آلمان و مدیر ارشد رگولاتوری سی اف انگلیس .
5/5
پایگاه خبر اقتصادی سهامیر
خبرهای روز اقتصادی ایران و جهان

حذف زعفران ایران از بازار جهانی

به گزارش سهامیر؛ داده‌های گمرک ایران حاکی، میزان صادرات زعفران در 5 ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش قابل توجهی کرده است.

کاهش صادرات زعفران

این رقم در سال جاری  48 تن ثبت شده است. درحالی که در سال گذشته این رقم 80 تن گزارش شده بود. علت اصلی این امر از نگاه فعالان اقتصادی در کنار کاهش تولید، چالش‌هایی همچون عدم ارائه تسهیلات ارزان قیمت، عدم رفع تعهدات ارزی و اعمال مالیات بر صادرات زعفران در قالب مالیات بر صادرات آب مجازی است.

پیش‌ بینی می‌شود، ادامه این روند صادرکنندگان زعفران را از صادرات این محصول همچون صادرکنندگان پسته منصرف کند. چندی وقتی است که صادرکنندگان پسته دیگر صادرات این محصول را از دستور کار خود خارج کردند. زیرا توانایی رفع تعهدات ارزی برمبنای دستور العمل جدید دولت، نیستند.

بر طبق توافق بانک مرکزی و وزارت صمت، صادرکنندگان پسته موظف هستند، پسته‌ای که با ارز آزاد می‌خرند را در نیما عرضه کنند؛ به همین دلیل صادرکنندگان دیگر تمایلی به صادرات این محصول ندارند.

با اعمال قوانین سختگیرانه دولت درخصوص صادرات، زعفران نیز عاقبتی همچون پسته دارد. بدین سبب چندان دور از ذهن نیست؛ قاچاقچیان زعفران جای صادرکنندگان را بگیرند. کما اینکه درحال حاضر به گفته فعلالان در این زمینه آنها اکنون در بازار زعفران فعالان هستند و همین امر ریسک کار را برای صادرکنندگان زعفران بیشتر کرده است.

خبر اقتصادی به گزارش پایگاه خبری سهامیر : (حذف زعفران ایران از بازار جهانی)
این خبر در پایگاه و ارشیو حقوقی و اقتصادی سهامیر ثبت شد.

آخرین اخبار:

فهرست مطالب

فرم تماس سریع:

  • Hidden

    فرم ثبت همکاری

فهرست مطالب