Sahamir University
  (5/5) 753 امتیاز  
0 / 5

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر ارز دیجیتال

موضوع مقاله : تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر ارز دیجیتال
امروز با گردآوری این مقاله قصد داریم درباره * تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر ارز دیجیتال * توضیح دهیم ، در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره * تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر ارز دیجیتال * همراه ما باشید .

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر ارز دیجیتال

هم روسیه و هم اوکراین به دلیل جنگ با آشفتگی اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند، که ساکنان را بر آن داشت تا سعی کنند دارایی‌های خود را در کریپتوها پناه دهند، زیرا ارزهای مستقل آنها ارزش خود را از دست داده و با بی‌ثباتی بیشتری مواجه می‌شوند.

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، روز چهارشنبه قانونی را برای ایجاد یک چارچوب قانونی برای ارزهای رمزنگاری شده در این کشور امضا کرد که پوشش قانونی برای صرافی ها و بانک های این کشور برای پردازش تراکنش ها فراهم می کند. به گفته شرکت تحلیل بلاک چین Elliptic، کمک های مالی ارزهای دیجیتال به اوکراین از 120000 نفر به 64 میلیون دلار رسیده است.

به نظر می رسد تقاضای کریپتو نیز در روسیه در حال افزایش است، با توجه به حجم بالاتر در معاملات روبل/بیت کوین. بر اساس پست وبلاگ اخیر سیمونه ماینی، مدیرعامل Elliptic، روس‌ها از ارزهای دیجیتال برای دور زدن کنترل‌های سرمایه ظالمانه و کاهش ارزش روبل استفاده می‌کنند.

مسلماً، بیت کوین هنوز حدود 13 درصد از سال تا به امروز کاهش یافته است، که تنها اندکی بهتر از کاهش 14 درصدی شاخص نزدک-100 است. و جنگ به دلیل ماهیت ذاتاً غیرمتمرکز آن و راه‌های زیادی که می‌توان تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را پنهان کرد، جنبه تاریک رمزارز را به عنوان مکانیزمی بالقوه برای دور زدن تحریم‌ها نشان می‌دهد.

Elliptic می‌گوید که مستقیماً بیش از 15 میلیون آدرس کیف پول رمزنگاری را به فعالیت‌های مجرمانه مستقر در روسیه مرتبط کرده است و «چند صد هزار» آدرس مرتبط با شرکت‌ها یا افراد تحریم شده را شناسایی کرده است.

Elliptic همچنین می‌گوید 400 «ارائه‌دهنده خدمات دارایی مجازی» را شناسایی کرده است که عمدتاً صرافی‌هایی هستند که ممکن است ارزهای دیجیتال با روبل خریداری شوند. به گفته Elliptic، بسیاری از این خدمات تحت نظارت نیستند و ممکن است به صورت ناشناس، بدون هیچ گونه بررسی هویتی استفاده شوند.

علاوه بر این، در حالی که ارزهای دیجیتال ممکن است برای تامین مالی مقاومت و کمک‌های بشردوستانه اوکراین استفاده شوند، می‌توانند از نیروهای تحت حمایت روسیه نیز حمایت کنند. او می افزاید: استفاده روسیه از رمزارز برای دور زدن تحریم ها از طریق جرایم سایبری تحت حمایت دولتی و حتی استخراج بیت کوین، “ریسک واقعی” وجود دارد – چیزی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به دلیل فراوان و ارزان بودن آن به عنوان یک قدرت رقابتی برای کشور معرفی کرده است.

این لزوما به این معنا نیست که رمزارز برای فرار گسترده از تحریم ها استفاده می شود. ارزش کل بازار کریپتو 1.8 تریلیون دلار است که فقط کمی بیشتر از مجموع 1.4 تریلیون دلار دارایی های بانکی روسیه است. به گفته Elliptic، دستیابی به مقیاسی که برای فرار گسترده تحریم‌ها لازم است برای بازارهای ارزهای دیجیتال غیرممکن است.

کارشناسان رمزارز در جلسه کمیته بانکداری سنا در روز پنجشنبه گفتند که به دلیل ماهیت شفاف بلاک چین ها، پنهان کردن تراکنش ها در شبکه های کریپتو بسیار سخت تر از پول نقد یا شبکه های مالی سنتی است.

جاناتان لوین، یکی از بنیانگذاران شرکت تجزیه و تحلیل داده Chainalysis، گفت: ما شواهدی مبنی بر استفاده سیستماتیک روسیه یا پوتین از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها ندیده ایم.

لوین خاطرنشان کرد که غربال کردن فعالیت‌های غیرقانونی در بلاک چین آسان‌تر از شبکه‌های مالی سنتی است و او گفت که وزارت خزانه‌داری در مسدود کردن آدرس‌های تحریم شده موفق بوده است. اما او اضافه کرد که این یک بازی “گربه و موش” در حال انجام است.

برخی از کارشناسان بلاک چین استدلال می کنند که حتی اگر پول روسیه از طریق کریپتو جریان پیدا کند، با موانعی در صرافی های تنظیم شده مواجه می شود، صرافی هایی که رمپ هایی برای مبادله کریپتوها به ارزهای سخت هستند.

امین گان سیرر، دانشمند کامپیوتر و مدیر عامل شرکت آوا لبز، یک شرکت بلاک چین، گفت: «من تعجب نمی‌کنم اگر برخی افراد ثروتمند تصمیم بگیرند درصدی از دارایی خود را در ارزهای دیجیتال بگذارند تا نتوان آن را مصادره کرد. می‌توانید دارایی‌های خود را در کریپتو پارک کنید، اما نمی‌توانید در اقتصاد مشارکت کنید یا تحریم‌ها را از بین ببرید، زیرا نمی‌توانید دارایی‌های خود را خارج کنید – صرافی‌ها به شما اجازه نمی‌دهند. دارایی های شما با خیال راحت مال شما خواهد بود، اما مفید نیست.»

کریپتو را می‌توان از طریق «میکس‌کننده‌های سکه» که هویت مالک را پنهان می‌کند، و «توکن‌های حریم خصوصی» مانند Monero که برای استفاده‌های ناشناس طراحی شده‌اند، شستشو داد. سیرر می‌گوید، اما برخی از این دستگاه‌های پنهان‌سازی را نیز می‌توان شکست و ردیابی کرد، و حجم قابل‌توجهی از رمزارزها که از طریق بلاک‌چین‌های عمومی حرکت می‌کنند «مثل یک انگشت شست دردناک بیرون می‌آیند».

او می‌گوید: «این سیستم‌ها راه واقع‌بینانه‌ای برای پنهان کردن چیزهای مهم ارائه نمی‌کنند.

با این حال، این یک فضای به سرعت در حال توسعه است. کرملین در حال توسعه یک روبل دیجیتالی است که می تواند برای تراکنش با سایر کشورها یا نهادها بدون تبدیل آن به دلار یا سایر ارزهای معتبر استفاده شود. بر اساس مقاله ای در National Law Review  ، و رمزارزهای جدید «افزایش ناشناس» (AEC) در حال ظهور هستند که ممکن است توسط نهادهای تحریم شده برای پنهان کردن جریان های مالی و اجتناب از معاملات بزرگ در صرافی ها استفاده شوند.

به عنوان مثال، Chainalysis می‌تواند از این بازی سود ببرد – نرم‌افزاری را برای کمک به «تحقیق نقض امنیت سایبری، وجوه دزدیده شده، و سایر موارد پیچیده» می‌فروشد. شرکت‌هایی مانند Elliptic که بر روی نرم‌افزار و خدمات انطباق متمرکز شده‌اند نیز از بررسی دقیق تراکنش‌های ارزهای دیجیتال سود خواهند برد.

اگر در همه این ها یک برنده وجود داشته باشد، ممکن است شرکت هایی باشد که تلاش می کنند مجرمان رمزنگاری را دستگیر کنند.

فهرست مطالب